+Dodaj ogłoszenie

Koła w rowerze turystycznym – pomagamy wybrać rozmiar

Koła w rowerze turystycznym – pomagamy wybrać rozmiar

Zastanawiasz się nad zakupem roweru? Zwróć uwagę na jego koła – to od nich zależy twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednym z najistotniejszych parametrów kół jest ich rozmiar.

Koła roweru powinny być dopasowane do pozostałych parametrów, takich jak rodzaj i wielkość dwuśladu. Innych kół wymaga rower turystyczny, a innych – uniwersalny, przeznaczony do jazdy po mieście i okazjonalnych wyjazdów w teren. Sprawdź, jak dobrać rodzaj oraz rozmiar kół do roweru turystycznego.

Jakie koła do roweru turystycznego?

Rower turystyczny, zwany także trekkingowym, musi zapewnić użytkownikowi komfort przemieszczania się po różnych trasach. Dlatego dobór kół oraz innych elementów tego typu pojazdów wymaga, chociaż częściowego określenia, po jakim terenie zamierzasz się poruszać. Na przykład rowery turystyczne przeznaczone do jazdy po asfalcie charakteryzują się ogumieniem podobnym do tego, które mają pojazdy szosowe. Natomiast te dedykowane do jazdy w terenie zazwyczaj mają bieżnik oraz amortyzator.

A co zrobić, jeśli szukasz modelu uniwersalnego, który sprawdzi się zarówno na asfalcie, jak i w terenie? Zwróć uwagę na rozmiar obręczy oraz fakturę opony. Koła o obręczy 30 mm oraz opony z bieżnikiem stawiają niewielki opór podczas jazdy po asfalcie, a przy tym poradzą sobie także z gorszą nawierzchnią w niezbyt wymagających warunkach terenowych.


Szprychowe czy zintegrowane?

Jeśli chodzi o rodzaje kół rowerowych, masz do wyboru dwa rodzaje: szprychowe lub zintegrowane. Tradycyjne modele szprychowe to bezpieczniejszy i optymalny wybór, zwłaszcza jeśli rozglądasz się za rowerem uniwersalnym. Konstrukcja kół szprychowych jest lżejsza, mniej podatna na pęknięcia oraz łatwiejsza w naprawie. Jednak w przeciwieństwie do kół zintegrowanych szprychy stawiają większy opór powietrzu.

Modele zintegrowane odlewa się z aluminium lub włókna węglowego. Charakteryzują się całkowitym lub składającym się z 3–5 ramion wypełnieniem. Niestety koła takie łatwo pękają, a w dodatku nie nadają się do jazdy w warunkach silnego wiatru. Gwałtowne podmuchy powietrza są w stanie zepchnąć rower z takimi kołami z trasy. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne, jeśli poruszasz się po stromych ścieżkach. Z drugiej strony koła zintegrowane stawiają mniejszy opór aerodynamiczny i świetnie sprawdzają się przy rozwijaniu dużych prędkości. Jeśli jednak nie zależy ci na szybkiej jeździe, wybierz łatwiejsze w konserwacji koła szprychowe.

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze turystycznym?

Rozmiar kół wywiera decydujący wpływ na styl jazdy. Optymalizuje prędkość oraz płynność podróży, a także dedykuje pojazd do poruszania się po określonym terenie.

Rozmiar koła rowerowego określa się w calach lub milimetrach, które oznaczają nie średnicę obręczy, ale przeznaczonej do niej opony. Im większa średnica koła, tym mniejsze opory toczenia i większa prędkość. Z drugiej strony rowery o dużych kołach trudniej się rozpędzają.

Rozpiętość średnicy kół do rowerów turystycznych jest spora – zawiera się w przedziale 12–30 cali. Jednak wybór zazwyczaj sprowadza się do dwóch rozmiarów – 26 cali lub 28 cali. Mniejsza średnica ogumowania sprawi, że rower będzie lżejszy, ale mniejszy będzie komfort jazdy. Koła o średnicy 28 cali zapewnią rowerowi większą przyczepność do podłoża oraz stabilność. Poradzą sobie zarówno z jazdą po asfalcie, jak i w terenie.


Jak odczytać rozmiar opony?

Jeśli wybrałeś już rozmiar opon do swojego roweru, możesz przejść do zakupu. Ale jak sprawdzić, czy trzymana w ręce opona ma właściwą wielkość? Raczej nie da się tego ocenić na oko, na szczęście z pomocą przychodzą specjalne oznaczenia zamieszczone na ścianie produktu. Zapis wielkości w milimetrach jest skonstruowany z pięciu cyfr. Dwie pierwsze oznaczają zewnętrzną szerokość opony, a trzy pozostałe – jej wewnętrzną średnicę. Natomiast przy zapisie tradycyjnym, w calach, pierwsza grupa cyfr określa wielkość zewnętrznej średnicy opony, a druga – jej zewnętrzną szerokość.

Podsumowanie

Jeśli rozglądasz się za rowerem turystycznym, wybierz do niego koła, które:

  • zostały skonstruowane ze szprych,
  • są wyposażone w bieżnik odpowiadający za przyczepność pojazdu do podłoża,
  • posiadają opony o średnicy 28 cala lub większe.

Właściwie dobrane koła znacznie zwiększą komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Zastanów się, do jakiego celu sprzętu potrzebujesz i wybierz odpowiedni rower turystyczny w serwisie Multibike.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550