+Dodaj ogłoszenie

Jaki model roweru idealnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni? Sprawdź!

Jaki model roweru idealnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni? Sprawdź!

Rower to idealny miejski środek transportu. Jazda na nim jest ekologiczna, pozwala spalić zbędne kilogramy, a co najważniejsze świetnie wpływa na nasze zdrowie. Nic dziwnego, że z rok na rok to właśnie jednoślady zyskują coraz większą popularność. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni rower miejski i dołącz do klubu wielbicieli dwóch kółek. 

Jak wybrać rower do jazdy w mieście?

Jazda po mieście nie jest ekstremalną dyscypliną sportową. Dla wielu osób to czysty relaks, a także alternatywny środek transportu.  Aby móc czerpać maksymalnie korzyści z poruszania się jednośladem, warto przed jego wyborem określić jasno, czego potrzebujesz. 

Kupując lub wypożyczając rower, zwróć uwagę na:

  • typ ramy – do wyboru pozostaje klasyczna holenderka lub damka. Obniżona rama umożliwia jazdę z wyprostowaną sylwetką, a także jest wygodniejsza na czas postoju, kiedy nie chcesz całkiem zsiadać z roweru,
  • rozmiar ramy – dopasuj rower do swojego wzrostu i wewnętrznej długości nogi. Zbyt duży rower spowoduje problemy z dosięganiem do pedałów, wsiadaniem i zsiadaniem, zbyt mały będzie wymuszał nieprawidłową postawę ciała,
  • odpowiednio dopasowane siodełko – szersze dla kobiet, węższe dla mężczyzn. Ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy,
  • wielkość kół – w tej kategorii znajdują się koła mniejsze (26- calowe), które są zwrotne i koła większe (28- calowe) gwarantujące lepszą stabilizację oraz przyczepność do podłoża. Jeśli na twojej trasie jest dużo nierówności i krawężników, druga opcja sprawdzi się lepiej.
  • kosz na zakupy – przydatny element wyposażenia roweru miejskiego. Idealny do przewożenia torby, siatki lub plecaka.

Nie bez znaczenia jest design. Dla wielu rowerzystów kolor i dodatkowe wyposażenie roweru są okazją do podkreślenia swojego stylu. Szeroki wybór rowerów miejskich, dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb, znajdziesz w serwisie Multibike. 


Kilka słów o bezpieczeństwie

Nie wystarczy znać się na przepisach ruchu drogowego, aby jeździć rowerem bezpiecznie. Niesłychanie ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne jednośladu, zwłaszcza po zimie. Kiedy planujesz jeździć po zmroku, przewozić małego pasażera lub podróżujesz w trudnych warunkach (tj. deszcz), zwróć szczególną uwagę na poniższe wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy.

  • Podróżuj zawsze z oświetleniem – działające światła przednie (żółte lub białe) i tylne (czerwone) to obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z przepisami jednoślad musi mieć też światła odblaskowe, które czynią go widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.
  • Wyposaż się w odblaski – zarówno na elementach odzieży, jak i na rowerze (koła, pedały).
  • Poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach rowerowych – oprócz kilku wyjątków, jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Również wtedy, gdy wzdłuż ruchliwej ulicy biegnie wydzielony trakt, wybierz go zamiast pobocza. Zwracaj też uwagę na znaki drogowe, które informują, gdzie można, a gdzie nie można jeździć rowerem.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy zna się na aspektach technicznych roweru. W takiej sytuacji lepiej powierzyć przegląd, konserwację i oczywiście naprawy specjalistom. Równie dobrym pomysłem jest korzystanie z miejskiej, samoobsługowej wypożyczalni rowerów, gdzie udostępniane są wyłącznie sprawne jednoślady.


Kupić czy wypożyczać?

W polskich miastach coraz bardziej popularne stają się samoobsługowe wypożyczalnie rowerów. Zazwyczaj, aby z nich korzystać, wystarczy założyć konto w dedykowanej aplikacji, a następnie za jej pomocą wypożyczać wybrany sprzęt. Prosto i szybko. To dobre rozwiązanie nie tylko dla turystów, ale też dla mieszkańców, którzy roweru potrzebują do pokonania konkretnej trasy. 

Rozważając korzystanie z wypożyczalni, trzeba wziąć pod uwagę związane z nią koszty. Jeżeli jeździmy bardzo często i pokonujemy wiele kilometrów, może okazać się, że inwestycja w osobisty jednoślad będzie po prostu bardziej opłacalna.   


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550