+Dodaj ogłoszenie

Ledowe oświetlenie do roweru. Poznaj jego zalety!

Ledowe oświetlenie do roweru. Poznaj jego zalety!

Oświetlenie ledowe to rozwiązanie, po które sięgają producenci lamp rowerowych. Doceniając zalety wytrzymałych i emitujących mocne światło diod LED coraz więcej rowerzystów decyduje się właśnie na nie. Zobacz, czym się charakteryzuje i jakie są ich główne zalety.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Poruszanie się dobrze oświetlonym pojazdem pozwoli uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń i sprawi, że będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu – kierowców i pieszych. Jest niezbędne rowerzystom, którzy nie lubią ograniczeń i chcą poruszać się jednośladem także po zmroku. To nieuniknione zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i szare. Na szczęście oświetlenie ledowe roweru rozwiązuje te problemy, znacząco podnosząc poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie jest ono wyborem dobrowolnym, a obligatoryjnym. Polskie prawo szczegółowo reguluje zakres oraz sposób rozmieszczenia oświetlenia rowerowego. Niedostosowanie się do wymogów grozi mandatem.

Jakie oświetlenie do roweru?

Zanim zdecydujesz się na konkretne oświetlenie do roweru, określ jaki typ jednośladu posiadasz i gdzie zamierzasz nim jeździć. Na dobrze oświetlonych ulicach w mieście wystarczą słabsze lampki, poza nim lepiej postawić na światło o większej mocy. 

Moc oświetlenia rowerowego to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważne są poniższe aspekty. 

  • Rodzaj zasilania – dostępne są lampki na dynamo, na baterie jednorazowe lub akumulator, a także napędzane prądem indukcyjnym i  wspomniane diody LED. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od założonego budżetu i tego, jakie masz oczekiwania względem tych elementów. Wymiana baterii może być kłopotliwa i przy częstszym użytkowaniu kosztowna. Ładowanie akumulatorem zazwyczaj jest bardziej ekonomiczne. Z kolei lampy LED dają bardzo mocne światło, lecz zużywają niewiele prądu. Ich waga jest równie niska jak cena zakupu i eksploatacji.
  • Sposób montażu –jeżdżąc w świetle dziennym, lampki możesz zdemontować. Niektórzy ściągają oświetlenie, zostawiając rower na publicznych parkingach. Również wtedy, gdy zabierasz lampki, aby je naładować lub zmienić baterie ważny będzie szybki i łatwy sposób demontażu i montażu. Zazwyczaj nie potrzebujesz narzędzi, aby umieścić oświetlenie na rowerze. Producenci wyposażają je w obejmy, niekiedy w śruby. Pamiętaj, aby znajdowały się nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni.


Zalety ledów

O zaletach ledów powiedziano już bardzo wiele. Wspomniana niska cena zakupu i późniejszej eksploatacji (niewielki pobór prądu) to najważniejsze cechy tego typu oświetlenia. Szeroki wybór lamp ledowych znajdziesz w serwisie Multibike. Przy wyborze warto sugerować się mocą lampy. Producenci określają ją najczęściej w dwóch jednostkach – kandelach lub luksach. 

Z punktu widzenia rowerzystów równie ważna jest wytrzymałość. Lampy ledowe są odporne na wstrząsy, święcą długo, dlatego nie zaskoczy cię zapadający mrok czy pogorszenie pogody. Ich eksploatacja jest ekonomiczna, ponieważ wiele modeli ma kilka trybów świecenia do wyboru. Możesz wykorzystać 100% mocy lub tylko jej część. 

Co na temat oświetlenie roweru mówi polskie prawo?

Przepisy dotyczące oświetlenia roweru są jednoznaczne. Wskazują na konieczność wyposażenia swojego jednośladu w:

  • światło przednie w kolorze białym lub żółtym,
  • światło tylne w kolorze czerwonym,
  • odblaskowe światło tylne w kolorze czerwonym.

Lampki pozycyjne mogą świecić ciągle lub migać. Najważniejsze jest, aby były widoczne z odległości minimalnej wynoszącej 150 metrów. To wartość optymalna dająca kierowcom lub pieszym czas na odpowiednią reakcję. 

Wielu rowerzystów idzie o krok dalej. Chcąc zapewnić sobie najlepszą widoczność na drodze, a także zasygnalizować swoją pozycję innym uczestnikom ruchu drogowego, wybierają dodatkowe odblaski. Umieszczone na odzieży, czapce czy butach podnoszą poziom bezpieczeństwa i gwarantują, że na pewno zostaniesz zauważony po zmroku. Oświetlenie jest niezbędne także podczas jazdy w gorszych warunkach atmosferycznych, np. we mgle lub w deszczu.Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550