+Dodaj ogłoszenie

Wynajem roweru na godziny - kiedy to się opłaca?

Wynajem roweru na godziny - kiedy to się opłaca?

Decydując się na jazdę rowerem po mieście stajemy przed wyborem: wypożyczyć czy kupić? Zastanawiamy się, jakie są podstawowe założenia miejskich programów rowerowych? Kto może z nich skorzystać? Ile kosztuje zakup własnego modelu i na jaki sprzęt warto się zdecydować? Sprawdź nasz poradnik rowerzysty!  

Rowerowa statystyka Polaków

Według badań przeprowadzonych przez TNS POLSKA dla Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej w grudniu 2015 roku, codziennie milion Polaków decyduje się na dojazd rowerem do miejsca pracy lub do szkoły. Okazuje się, że chętniej po rower sięgają mieszkańcy wsi niż miejskich aglomeracji, chwaląc sobie możliwość szybkiego dojazdu do celu. Jednak statystycznie najczęściej ten środek transportu wybierają młodzi mężczyźni z wyższym wykształceniem posiadający własny jednoślad. 

Dlaczego Polacy sięgają po jednoślad? Największą motywację stanowi dla nich przyjemność z jazdy oraz dbałość o kondycję fizyczną, na drugim planie znalazły się kwestie finansowe i oszczędności czasu oraz miejsca. Chęć jazdy na rowerze wyrażają ludzie młodzi mieszkający w mieście, a także osoby nieposiadające własnego roweru, troszczące się o środowisko naturalne oraz dbające o swoje zdrowie. Według badań TNS ta grupa mieści ok. 3 milionów Polaków. Co staje na przeszkodzie, aby móc jeździć rowerem? Wśród odpowiedzi respondenci wskazywali utrudniony dostęp do jednośladów oraz brak odpowiedniej infrastruktury miejskiej. Próbą zmiany nawyków transportowych Polaków jest promowanie programu miejskich wypożyczalni. 


Rower miejski do wypożyczenia – zasady działania programu

Sama idea wypożyczania roweru na godziny jest bardzo prosta. W mieście ustawione są stojaki na rowery, które użytkownik może wypożyczyć na godziny. Rowerzysta przemieszcza się z punktu A do punktu B i odstawia rower. Kolejne stacje rowerowe są tak zlokalizowane, aby móc pokonać każdy kolejny etap podróży w czasie nie dłuższym niż 30 minut. To niewątpliwie największa zaleta roweru miejskiego, ponieważ w dowolnym momencie możemy zakończyć podróż. Działa to także w drugą stronę, kiedy wychodzimy z domu i możemy niemal od razu zacząć rowerową przygodę. Wynajem roweru na godziny chwali sobie Carolyn Szczepanski, szefowa kobiecego programu rowerowego League of American Bicyclists w Waszyngtonie: „Jeśli możesz wyjść na zewnątrz i masz lśniący rower czekający na ciebie, to jest łatwiejsze”. Koszt wynajęcia roweru miejskiego na godziny to wydatek zaledwie kilku złotych. Jedynym warunkiem uczestnictwa w miejskim programie jest założenie wirtualnego konta i zasilenie go kwotą inicjalną. Rower można wypożyczyć na kilka sposobów: przy stojakach zlokalizowany jest specjalny terminal, poprzez aplikację mobilną (skanuje się wówczas kod QR) lub poprzez kontakt z infolinią. Zwrot sprzętu jest przeprowadzany na takich samych zasadach. Program wypożyczania rowerów nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i jest dostępny dla każdego mieszkańca. 


Jakie są zalety jazdy wypożyczonym rowerem miejskim? 

Niewątpliwie największą zaletą miejskiej wypożyczalni rowerów jest dostosowanie oferowanego sprzętu do warunków miejskich. Jednoślady są przystosowane do jazdy po mieście: mają szerokie opony, błotniki i często posiadają wbudowane generatory światła, dzięki czemu można nimi jeździć nocą po ulicach miasta. Jazda wypożyczonym rowerem zapewnia użytkownikowi także inny rodzaj bezpieczeństwa: nie trzeba się martwić o ewentualną kradzież sprzętu. Rowery miejskie są przechowywane na specjalnie zabezpieczonych stojakach, które uniemożliwiają grabież. Wystarczy jedynie zwrócić rower w odpowiednie sposób. 

Nie należy się obawiać jazdy po ulicy: kierowcy są prawnie zobligowani do przestrzegania przepisów drogowych, które traktują rowerzystów jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego. Ponadto w wielu miastach coraz częściej buduje się specjalne ścieżki rowerowe, zapewniając w ten sposób nie tylko bezpieczeństwo użytkownikom, ale także umożliwiając szybsze dotarcie do celu. 

Wiele stacji rowerowych ma udostępniony monitoring online, dzięki czemu użytkownik ma pewność, czy ma miejsce, aby móc zaparkować lub też wypożyczyć sprzęt. Rowerzysta nie musi się martwić o konserwację jednośladu, ponieważ opłaty uwzględniają prace serwisowe, które muszą być regularnie przeprowadzane kilka razy w roku. 

Rower do jazdy po mieście – zalety posiadania własnego modelu

Do najważniejszych zalet jazdy własnym rowerem po mieście zalicza się dopasowanie modelu i konkretnych oczekiwań odbiorcy. Wypożyczanie roweru miejskiego na godziny niejako „skazuje” użytkownika na wybór tylko jednego, konkretnego sprzętu.  Taki sam rower jest oferowany zarówno dla kobiety o drobnej budowie ciała, jak i dla muskularnego mężczyzny. Nie zawsze można przyjąć optymalną postawę ciała, waga roweru także może sprawić trudności, zwłaszcza w trakcie jazdy pod górkę, nie wspominając o tym, iż wypożyczający nie ma dostępu do kasku i ochraniaczy. Codzienne wypożyczanie roweru na godziny w ostatecznym rozrachunku może okazać się dość kosztowne, zwłaszcza w momencie przekroczenia opłaconego czasu lub też awarii systemu, i  kary za brak zwrotu sprzętu w odpowiednim czasie. 

Koszt jazdy własnym rowerem miejskim może okazać się w dłuższej perspektywie znacznie tańszy niż wypożyczania. Najwięcej środków pochłania zakup samego sprzętu.  Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szeroki wybór modeli jednośladów: od rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, cruiserów, po modele miejskie, elektryczne i specjalne rowery składane pod wymogi kupującego. Idealny rower nie musi ograniczać nas tylko do jazdy po mieście, sprzęt można również wykorzystywać np. do rowerowych wycieczek krajoznawczych czy do jazdy wyczynowej. Wszystko tak naprawdę zależy od modelu, jaki zdecydujemy się kupić. 


Kolejną zaletę stanowi dopasowanie ramy roweru do wzrostu i szerokości rozkroku – w przypadku zakupu roweru online warto skorzystać z kalkulatora rowerowego Multibike, aby dobrać model dopasowany do budowy ciała. Warto mieć na uwadze, że rower dopasowuje się także do płci, co wynika z anatomicznych różnic: ramy dla kobiet są nieco krótsze i wyższe, a siodełka dopasowane do szerokości kobiecej miednicy. 

Cena roweru miejskiego zależy od kilku czynników: materiału, z jakiego wykonana jest rama, jego wagi, obręczy, amortyzacji, hamulców, przełożeń i biegów, a także dodatków takich jak błotniki, oświetlenie, kosze, odblaski, dzwonki itp. Na zakupie własnego roweru nie warto oszczędzać: im wyższa jakość sprzętu, tym zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo na drodze, dotyczy to zwłaszcza hamulców i amortyzatorów. Nie zawsze trzeba też decydować się na nowy model, używany rower miejski, po ocenie stanu technicznego, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać kilkuset złotych na nowy sprzęt. Wysokiej klasy rowery miejskie, zarówno nowe, jak i używane, można znaleźć w ofercie serwisu Multibike. 

Rower miejski: wypożyczyć czy kupić? Która opcja się bardziej opłaca?

Konkurencją dla tradycyjnych sklepów rowerowych jest program miejskich wypożyczalni, jednak nie zawsze wynajem roweru na godziny jest opłacalny. Na nowy model powinny zdecydować się osoby, które codziennie dojeżdżają rowerem do pracy lub szkoły, uwielbiają spędzać czas na wolnym powietrzu, eksplorować niezbadane zakątki miasta, a także urządzać weekendowe wyprawy poza miasto. Nie jest się uzależnionym od dostępności miejskiego sprzętu i nie trzeba martwić się, czy nie trafi się na wadliwy model. Z drugiej strony wypożyczenie roweru jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które sporadycznie korzystają z tego środka transportu, nie mają warunków do przechowywania sprzętu, a także nie chcą się troszczyć o konserwację jednośladu. 

Bez względu na wybór, jazda na rowerze miejskim niesie ze sobą szereg korzyści i to nie tylko stricte finansowych. Przede wszystkim daje satysfakcję z aktywności fizycznej, dobrze wpływa na organizm i samopoczucie, a także pozwala zaoszczędzić cenny czas w drodze do pracy lub szkoły. Rekreacyjne wycieczki rowerowe to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu. 


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550