+Dodaj ogłoszenie

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka

Wybierając rower dla dziecka należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie techniczne sprzętu, takie jak odpowiedni rozmiar kół i ramy, ale także bezpieczeństwo. Kiedy maluch wyrośnie już z rowerka biegowego, na którym nauczył się utrzymywać równowagę, nadchodzi czas wyboru prawdziwego roweru wyposażonego w pedały i hamulce. Jakie są najważniejsze zasady wyboru sprzętu dla dziecka? Sprawdź w naszym poradniku! Podstawą bezpieczeństwo

Bez względu na to, jaki model roweru zdecydujemy się kupić, kluczowe jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony. Zakup kasku i ochraniaczy jest obowiązkowy, nie można z niego  zrezygnować, zwłaszcza w momencie, kiedy dziecko dopiero rozpoczyna swoją rowerową przygodę. Wskazane akcesoria chronią przed pierwszymi bolesnymi upadkami i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. 

Drugą ważną kwestią jest nauka przybierania odpowiedniej postawy w trakcie jazdy. Sylwetka musi być wyprostowana, maluch nie może się garbić ani pochylać zbytnio do przodu. Nisko ustawione siodełko ma umożliwiać samodzielne wejście i zejście. Dziecko powinno wyczuć rower, aby w trakcie nauki jazdy nie koncentrowało się na patrzeniu na hamulce, lecz jeździe przed siebie. 
Czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka? 

Dobrze dobrany rower umożliwi przybranie prawidłowej postawy ciała, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę rozwój dziecka. Wybierając rower dla malucha, pamiętajmy, że powinien być maksymalnie prosty, bez zbędnych przerzutek i hamulców w manetkach. Oto pięć najważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu dziecięcego roweru: 

1. Rozmiar ramy – rowerki dla dzieci mają wielkość ramy od 11 do 16 cali. Maluch powinien mieć możliwość dotykania ziemi przynajmniej palcami stóp (a najlepiej całą stopą) oraz nie powinien ocierać kolanami o kierownicę.

2. Rozmiar kół – w przypadku modeli dziecięcych waha się od 16 do 24 cali. Dla dzieci w wieku 4-6 lat najlepsze są modele 16 calowe. Co dwa lata należy wymieniać wielkość kół na większą o 4 cale od poprzedniego rozmiaru. 

3. Osłona łańcucha – zmniejsza ryzyko zerwania łańcucha podczas upadku. Zapobiega także wkręceniu się sznurówek lub ubrań. 

4. Hamulce – najlepsze są hamulce nożne, które pozwalają zatrzymać rower w momencie ruchu pedałami do tyłu. 

5. Waga – im lżejszy jest rower, tym lepiej jest nad nim zapanować. Najlepiej wybrać model wykonany z aluminium. Wzrost dziecka w centymetrach
Długość nóg w centymetrach
Rozmiar ramy w calach
Rozmiar kół w calach
95-122
53
11
16
110-120
56-58
12-13
20
120-145
66-69
14-15
20
Powyżej 145
69 i wyżej
15-16
24

(Długość nóg mierzymy od wewnętrznej strony rozkroku i do tego dopasowujemy wielkość ramy i kół.) 

Kwestia kolorystyki i dodatków jest drugorzędna w przypadku rowerku dziecięcego, jednak nie należy ukrywać, iż to często dla malucha najważniejszy czynnik, jakim kieruje się przy wyborze pierwszego modelu. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, iż wiele gadżetów można dodatkowo dokupić, np. kosze, kolorowe dzwonki, błotniki czy odblaski. Nie powinny one stanowić głównego kryterium wyboru jednośladu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, a nie efekt wizualny. Cena roweru dla dziecka 

Cena roweru dla dziecka nie jest wysoka, co wynika z faktu, iż dzieci szybko rosną i jeden model można użytkować maksymalnie dwa sezony. Można kupić również używane dziecięce jednoślady, które są w dobrym stanie technicznym. Ciekawa oferta dziecięcych rowerów, w szerokiej gamie kolorystycznej, dostępna jest na stronie Multibike. Nowe rowerki można kupić już od 349 złotych! Jaki model roweru wybrać?

Wielu rodziców popełnia błąd i decyduje się na rower górski – nie jest on jednak wskazany ze względu na mocno pochyloną pozycję w trakcie jazdy.  Dziecko się garbi, co negatywnie wpływa na rozwój kręgosłupa. Dobrze sprawdzi się klasyczny model miejski do jazdy po twardej nawierzchni. Jeśli junior lubi jazdę po górkach, łąkach i lesie, to warto postawić na model wyposażony w przedni amortyzator. Od miejsca użytkowania sprzętu zależy też typ opon: do jazdy po mieście sprawdzą się opony gładkie z bieżnikiem semi-slick, zaś na pozostałych terenach opony z bieżnikiem i klockami. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Garść porad dla rodzica

Najważniejszą zasadą, jaką powinien kierować się każdy rodzic chcący nauczyć swoje dziecko płynnej jazdy na rowerze, jest cierpliwość. Należy być stale przy maluchu, dodawać mu otuchy i pewności siebie po upadkach, motywować do dalszych ćwiczeń i pod żadnym pozorem nie krzyczeć ani krytykować.

Wybierając miejsce do nauki jazdy, zwróćmy uwagę na to, aby nawierzchnia była stosunkowo miękka (powierzchnia asfaltowa jest zbyt twarda przy upadkach), płaska, a także oddalona od ulicy i chodnika. Świetnie nadaje się do tego np. trawa w ogródku. Maluch potrzebuje czasu, aby wyczuć rower. Jeśli miał wcześniej sposobność korzystania z rowerku biegowego, to nie powinien mieć większych problemów z utrzymaniem równowagi. Jeśli junior pierwszy raz siada na rower, pomocne będą dwa boczne kółka, uniesione nad ziemią na maksymalnie 1 cm. Kiedy mały rowerzysta opanuje już naukę ruszania i hamowania, można zacząć ćwiczyć jazdę z górki. 

Nauka jazdy na rowerze wcale nie musi być trudna. Sukces tkwi w prawidłowym doborze odpowiedniego roweru dla dziecka, a także rodzicielskiego wsparcia podczas pierwszych samodzielnych wypraw. 

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550