+Dodaj ogłoszenie

Co daje jazda na rowerze? Poznaj 5 zalet!

Co daje jazda na rowerze? Poznaj 5 zalet!

Nie ulega wątpliwości, iż jazda na rowerze niesie ze sobą wiele zalet: sprzyja zmniejszeniu natężenia ruchu w mieście, obniża poziom hałasu i zanieczyszczenie powietrza oraz korzystnie wpływa na jego zdrowie. Dowiedz się, jak wiele możesz zyskać, wybierając jazdę na dwóch kółkach. 

Badania wskazują, że 63,5% polskich gospodarstw powsiada rower. Najwięcej w województwie opolskim (82%), wielkopolskim (75%) i lubelskim (74%), zaś najmniej w województwie małopolskim i śląskim (nie przekraczając 54%). Co oznacza to w praktyce? Mimo ogromu zalet wynikających z jazdy na rowerze, zarówno w skali mikro (zalety zdrowotne), jak i skali makro (korzyści środowiskowe), nie wszyscy wykorzystują rower do codziennych dojazdów do szkoły lub pracy. Poznaj najważniejsze zalety jazdy na rowerze i przekonaj się, że wybór dwóch kółek  to najlepsze rozwiązanie! 


Jazda rowerem – zalety zdrowotne 

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić nawet 500 kcal! W połączeniu ze zdrową dietą bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w wysoko przetworzone produkty oraz węglowodany, rowerowa przejażdżka trzy lub cztery razy w tygodniu może spokojnie zastąpić inne aktywności fizyczne.   Przejechanie 100 km tygodniowo pomoże nam pozbyć się tkanki tłuszczowej na biodrach i udach oraz pozwoli wzmocnić muskulaturę ciała. Co jeszcze daje nam jazda na rowerze?

1. Zmniejszenie ryzyka chorób układu krążeniowego – jazda na rowerze podnosi ogólną objętość wyrzutową serca, zwiększa jego pojemność oraz częstotliwość skurczów, co w efekcie przekłada się na mniejsze tętno spoczynkowe. 

2. Kształtowanie pięknej i zgrabnej sylwetki – to jedna z najważniejszych korzyści jazdy na rowerze. Pedałowanie pobudza do pracy nie tylko mięśnie trójgłowe łydek, ale także mięsień dwugłowy i czworogłowy pośladków i ud. Jazda rowerem pod górkę aktywuje mięśnie poprzeczne brzucha, rąk i klatki piersiowej. 

3. Regularna jazda na rowerze pomaga zwiększyć pojemność płuc, zredukować poziom złego cholesterolu i obniżyć poziom cukru we krwi. To także jeden z lepszych sposobów, aby zapobiec pojawieniu się osteoporozy i problemów ze stawami. Co ważne, jazda na rowerze znacznie mniej obciąża stawy niż bieganie. 

4. Bardzo ważną, chociaż często niedocenianą zaletą jazdy na rowerze jest odpoczynek psychiczny. Obcowanie z naturą pozwala ukoić zszargane nerwy, zredukować poziom stresu oraz podnieść poziom endorfin. Organizm przyzwyczaja się do większego wysiłku i lepiej znosi trudne sytuacje. 

5. Jazda na rowerze to tak naprawdę trening aerobowy, podczas którego spala się glikogen zawarty w mięśniach oraz jednocześnie dotlenia cały organizm. Gdy poziom glikogenu się wyczerpie, organizm zaczyna brać energię z tkanki tłuszczowej. Już kilka tygodni regularnej jazdy pozwoli pozbyć się cellulitu, który często trapi panie niemal w każdym wieku.  


Zalety jazdy rowerem w mieście 

Jazda rowerem w zatłoczonym mieście okazuje się najlepszym sposobem na prawdopodobnie najszybsze pokonanie krótkich miejskich dystansów. Wycieczka po mieście dwukołowcem pozwala także odkryć nowe, nieznane wcześniej miejsca i zaułki, jakich nie ma szans zaobserwować zza szyby miejskiego autobusu lub stojąc w popołudniowym korku. 

1. To pojazd niewielki i zwrotny, którym można jeździć przy sprzyjających warunkach atmosferycznych przez cały rok. Zajmuje nawet dziesięć razy mniej miejsca niż samochód i nie trzeba martwić się o jego parkowanie – wystarczy przypiąć go do jednego ze stoisk rowerowych. 

2. Kolejną zaletą jest ekonomia – to najtańszy środek transportu, na dodatek ekologiczny i bardzo modny. Za rok użytkowania roweru można zapłacić średnio około 400 zł, wliczając w to koszty eksploatacji (opony, hamulce, klocki) i ewentualne naprawy. Co więcej, w miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Samorządy miejskie chętnie włączają się w promowanie zdrowego stylu życia, udostępniając obywatelom program wypożyczania rowerów miejskich. 

3. Jazda na rowerze pozwala zaoszczędzić cenny czas. Nie trzeba czekać na przyjazd autobusu, tramwaju lub stać w korkach. W każdej chwili można zmienić trasę i wybrać jedną z mniej uczęszczanych ulic lub alejek. 

4. Jeśli jesteś eko i dbasz o środowisko naturalne, to jazda na rowerze przypadnie ci do gustu. Nie zużywasz paliw, nie emitujesz żadnych zanieczyszczeń. Do stworzenia ścieżek rowerowych potrzebne są minimalne nakłady, a rower nie emituje uciążliwego hałasu.

5. Wybieranie roweru zamiast samochodu to wyznacznik podążania za światowymi trendami. Multibike oferuje wiele modnych rowerów: pastelowe rowery dla kobiet, szybkie szosówki, modele górskie dla miłośników jazdy po trudnym terenie oraz rowery dla dzieci i nastolatków.  

Czy wybrałeś już swój idealny rower?

Jak poznać, czy miasto jest przyjazne rowerzystom, dowiesz się z lektury artykułu Okolica przyjazna rowerzystom – po czym ją rozpoznać?

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550