+Dodaj ogłoszenie

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w ruchu miejskim?

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w ruchu miejskim?

Polskie prawo o ruchu drogowym precyzyjnie określa prawa i obowiązki rowerzysty jako uczestnika ruchu drogowego. Jednak nie każdy kolarz zna przepisy jazdy na rowerze. O ile osoby, które nie skończyły 18. roku życia mają obowiązek zaliczenia egzaminu na kartę rowerową, o tyle pełnoletni muszą posiadać jedynie dowód tożsamości, by móc poruszać się po ulicy. Bardzo często nieznajomość przepisów jazdy rowerem prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, zarówno dla cyklisty, jak i kierowcy. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim wyruszysz na rowerową przejażdżkę. 


Jazda rowerem – przepisy 

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami wyznacza podstawowe zasady dla  uczestników ruchu drogowego. Do najważniejszych, jakie powinien przestrzegać rowerzysta, zalicza się ruch prawostronny poboczem drogi nadającej się do jazdy możliwie blisko krawędzi, obowiązek korzystania z pasa ruchu w przypadku zmiany pasa lub skrętu, a także wcześniejsze sygnalizowanie manewrów. Spośród pozostałych warto pamiętać o następujących:

  • Kierujący pojazdem o szerokości nie większej niż  0.9 m, napędzanym siłą mięśni i nieprzekraczającym prędkości 25 km/h (czyli jednym słowem rowerzysta) ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania ruchu pieszym,
  • Kolarz nie może poruszać się rowerem po autostradach oraz drogach ekspresowych,
  • Zabrania się także poruszania po drogach oznaczonych znakiem B-9 (czyli zakazem jazdy rowerów: to okrągły znak z czerwoną obwódką i rowerem w środku), a także po chodnikach. Wyjątkiem od tej reguły jest przewożenie dzieci do 10. roku życia, panujące złe warunki atmosferyczne oraz jazdy po ulicy w momencie, kiedy przylegający do niej chodnik ma przynajmniej dwa metry szerokości, a na jezdni obok można się poruszać z prędkością powyżej 50 km/h,
  • Jeśli w mieście nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych ani pasa dla ruchu rowerowego, to rowerzysta może korzystać z pobocza drogi,
  • Zawsze należy trzymać nogi na pedałach i przynajmniej jedną rękę na kierownicy,
  • Kolarz nie może czepiać się innych pojazdów.

Z kolei do podstawowych praw rowerzysty zalicza się możliwość zatrzymywania w śluzie rowerowej, aby móc bezpiecznie włączyć się do ruchu. Można także przewozić dziecko do siódmego roku życia w bezpiecznym siodełku. Rowerzysta może używać opon przeciwślizgowych, poruszać się obok innego rowerzysty lub motorowerzysty oraz wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony. 


Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Przepisy jazdy rowerem nie zawsze są w stanie uchronić uczestników ruchu drogowego przed kolizją, dlatego należy praktykować rowerowe savoir vivre. To zbiór nieokreślonych prawem dobrych zasad, o które warto wziąć pod uwagę podczas każdej rowerowej wyprawy. Poznaj najważniejsze z nich:

1. Pamiętaj o sprawdzeniu sprawności hamulców – to podstawa! 

2. Wieczorami oraz w okresie zimowym obligatoryjnie noś żółtą kamizelkę – może uratować życie w najmniej spodziewanym momencie. Bądź widoczny w nocy, w razie potrzeby używaj sygnałów dźwiękowych. 

3. Zasada ograniczonego zaufania – nigdy nie ufaj w pełni innym uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza w niebezpiecznych miejscach, np. na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, przejazdach kolejowych. Wskazane jest nawiązywanie kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu drogowego. 

4. Znacznie wcześniej sygnalizuj zamiar skrętu przy pomocy dłoni. Zaleca się rezygnację z manewrów niebezpiecznych, szczególnie przy zmianie pasa na ruchliwej jezdni. 

5. Jeśli na ulicy panują trudne dla rowerzysty warunki, np. obowiązuje prędkość powyżej 50 km/h, a natężenie ruchu i ciężarówek jest wysokie, to wówczas lepiej wybrać jazdę po chodniku.  

6. Zainwestuj w kask! Chociaż przepisy jazdy rowerem nic nie wspominają na ten temat, to lepiej zabezpieczyć się w przypadku stłuczki lub ewentualnego wypadku. Obecnie trwają prace nad ustawą, aby kask był obowiązkowy dla dzieci – szczegóły znajdziesz w artykule Kaski dla rowerzystów - czy pojawi się nowy obowiązek? 

7. Nigdy nie wolno zatrzymywać się nagle na środku drogi. Zrezygnuj też z omijania ciężarówek i autobusów, ponieważ możesz znaleźć się w polu martwego widzenia i kierowca może cię nie zauważyć. 

8. Odpowiednio dbaj o swój rower. Po obejrzeniu tego materiału edukacyjnego od Multibike dowiesz się, jak przygotować rower do sezonu.


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550