+Dodaj ogłoszenie

Kaski dla rowerzystów - czy pojawi się nowy obowiązek?

Kaski dla rowerzystów - czy pojawi się nowy obowiązek?

Temat kasków dla rowerzystów dzieli wszystkich, nawet tych najbardziej zagorzałych fanów dwóch kółek. O tym czy jest to rozwiązanie bezpieczne, bezpieczniejsze przegadano godziny, ale jednoznacznego stanowiska nie opracowano. Sama nie traktuję kasku jako ulubioną część rowerowej garderoby, ale próbuję się z nim zaprzyjaźnić.

 
 

Co na to przepisy?

Przepisy w tej kwestii milczą. Pomysły wdrożenia obowiązku stosowania kasków pojawiały się przy nowelizacjach prawa o ruchu drogowym w 2011 i 2013 roku - jednak do dnia dzisiejszego nic w tej kwestii się nie zmieniło. Obowiązku nie ma, decyzja pozostaje w rękach rowerzysty.

Nowości - czy w 2019 pojawi się obowiązek?

Być może jednak stoimy przed drzwiami dużej zmiany w tym zakresie, gdyż w tym roku temat został podjęty na nowo. Narazie prace podążają w kierunki tego, aby od 2019 roku, wprowadzić  obowiązek korzystania z kasków dla Dzieci. Trudno tutaj mówić o konkretach, bo nawet w kwestii granicy wieku podaje się różne liczby: 7,12,14,15.

Oczywistym jednak wydaje się, że przy tej okazji należy również zastanowić się nad innymi sprzętami używanymi przez Dzieci, jak: deskorolka, hulajnoga, rowerek biegowy etc? 
I tak naprawdę wydaje się, że słusznym byłoby ujednolicenie tego obowiązku w kwestii całej grupy produktów - nie tylko rowerów. 

W tej chwili nic nie wskazuje na to, aby obowiązek jeżdżenia w kasku rowerowym miał dotyczyć również osób dorosłych.

 

 

Czy kask zwiększa bezpieczeństwo jazdy?

To tak naprawdę chyba najbardziej sporna kwestia wśród zwolenników i przeciwników kasków. 
A czy fotelik samochodowy dla Dziecka zwiększa bezpieczeństwo jazdy samochodem? Pewnie wzbudza większą ostrożność, ale przede wszystkim zmniejsza skutki ewentualnego wypadku, 
a niejednokrotnie ratuje życie.

Podobno u rowerzystów stosujących kaski, zauważa się bardziej brawurową jazdę, a wbrew pozorom zamiast zwiększać ostrożność innych użytkowników ruchu, kierowcy samochodów np. wyprzedzają takich rowerzystów, zachowując mniejszą granicę bezpieczeństwa pomiędzy rowerem a samochodem. Oczywiście kask nie zapewni bezpieczeństwa w zderzeniu z TIR-em, czy samochodem pędzącym 180km/h, nie ochroni organów wewnętrznych, nie sprawi, że jazda sama w sobie stanie się bezpieczna. Ale zawsze zmniejsza ryzyko fatalnych skutków każdego wypadku czy upadku. Spotkanie głowy i asfaltu może w każdym przypadku przynieść katastrofalne skutki - nawet w zderzeniu z innym rowerzystą, samochodem stojącym na światłach, pieszym czy po prostu zwykłym potknięciem. To powinno być najważniejszym argumentem w trwającej dyskusji, czy założyć na głowę, czy zostawić w szafie - w kontekście Dzieci nie powinno zaś budzić żadnych wątpliwości.

 
 
 
 
 
 

Marzena Pilarz Herzyk, mamaprawniczka.pl

Prawnik. Założycielka i autorka bloga mamaprawniczka.pl
Uczy kobiety, mamy, rodziców (i nie tylko), że z prawem warto się przyjaźnić, bo to nie brak praw, ale brak wiedzy o uprawnieniach stawia nas często na przegranej pozycji.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550