+Dodaj ogłoszenie

Morasko – rowerowa podróż w kosmos

Morasko – rowerowa podróż w kosmos

Wiemy, że nie zawsze możesz pozwolić sobie na wypad za miasto. Na szczęście w samym Poznaniu także znajdziesz interesujące trasy rowerowe. Ta, którą proponujemy, wiedzie w pobliżu głównych zabytków miasta, wzdłuż rozlewisk Warty i przez rezerwat Żurawiniec, aż do rezerwatu Morasko.

 

Jeśli jeździsz rowerem miejskim, ta trasa może przysporzyć Ci sporych trudności ze względu na liczne piaszczyste odcinki oraz poziom trudności wjazdu na Górę Morasko.

 

Trasa w większości dobrze oznakowana.

 


 

 

Z ronda Śródka jedziemy w kierunku centrum miasta, wzdłuż ulicy Wyszyńskiego,  aby po chwili skręcić w ulicę Bydgoską (w prawo). Na Rynku Śródeckim skręcamy w lewo. Po przejechaniu przez most Jordana, dojeżdżamy do katedry na Ostrowie Tumskim. Następnie przedostajemy się przez most Bolesława Krzywoustego, za którym zjeżdżamy w prawo, w ulicę Szyperską. Po niecałych 500 m dojeżdżamy do ulicy Małe Garbary, gdzie skręcamy w prawo, by dojechać do Parku Cytadela. Tu skręcamy w prawo, wybierając niebieski szlak rowerowy, który poprowadzi nas wzdłuż rozlewisk Warty. Po ok. 1,5 km, za Parkiem Szelągowskim, przejeżdżamy przez skrzyżowanie z ulicą Wilczak. Jedziemy wzdłuż ulicy Naramowickiej, aby pokonać kolejno skrzyżowania z ulicą Serbską i Lechicką. Dalej, za supermarketem Tesco, skręcamy w lewo, w ulicę Łużycką.  Po niecałym 1 km , za marketem Lewiatan (przed tablicą z napisem „os. Łokietka 1, 2, 3), zjeżdżamy w prawo w drogę osiedlową, a następnie skręcamy w polną ścieżkę w lewo – wjeżdżamy do rezerwatu „Żurawiniec”. 

 

 

Droga przez rezerwat wiedzie nas mniej więcej prosto. Na niewielkim wzniesieniu będziemy odbijać lekko w prawo, a następnie na rozwidleniu w lewo i dalej prosto. Za stromym podjazdem skręcamy przed cmentarzem w lewo w asfaltową, osiedlową drogę. Dalej, za torami kolejowymi kierujemy się w lewo, a po kolejnych 300 m w szerszą drogę w prawo. Za skrzyżowaniem jedziemy dalej prosto – po lewej stronie miniemy Kampus Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Jadąc dalej na północ, wzdłuż Różanego Potoku, po ok. 1 km dojedziemy do Jeziora Umultowskiego i kościoła św. Jadwigi Królowej. Poruszając się dalej po ulicy Umultowskiej, omijamy zbiornik od wschodniej strony. Następnie skręcamy w lewo (w ulicę Rumiankową), a później, po ok. 700 m,  zgodnie z żółtym szlakiem pieszym, w prawo na rozstaju dróg. Droga prowadzi przez pola. Po ok. 2 km wjeżdżamy na drogę pokrytą dużymi kamieniami i przejeżdżamy między zabudowaniami ulicy Lewandowskiego (dawniej wsi Morasko).

 

 

Wkrótce docieramy do asfaltowej drogi – tu, na wzniesieniu, mijamy kościół Świętej Trójcy. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by po prawej minąć kolejny kościół. Po ok. 0,5 km odbijamy lekko w lewo, aby dojechać ulicą Meteorytową, wysadzoną pomnikowymi lipcami, aż do rezerwatu „Meteoryt Morasko”.

 

 

Podążamy zgodnie z żółtym szlakiem pieszym, przy wjeździe do rezerwatu zjeżdżamy w prawo, z drogi asfaltowej w leśną ścieżkę, aż dojedziemy do kraterów meteorytowych. Za leśniczówką przecinamy asfaltową drogę i odbijamy w prawo. Wkrótce po prawej stronie ukazuje się stara żwirownia. Po ok. 50 m kierujemy się w lewo, aby pokonać krótki, stromy podjazd. Po 100 m jazdy leśnymi, wąskimi ścieżkami odbijamy w prawo, pod górę.  To najtrudniejszy odcinek trasy – wprowadzenie roweru na szczyt Góry Morasko.

 

 

Na zjazd z Góry Morasko najlepiej wybrać środkową ścieżkę, oznaczoną jako żółty szlak pieszy. Po chwili docieramy do drogi rowerowej – tu skręcamy w lewo. Tu czeka nas piaszczysty odcinek, który nie należy do przyjemnych. Po jego pokonaniu na rozwidleniu kierujemy się w prawo, a następnie, przed wjazdem do Suchego Lasu, w asfaltową drogę w lewo. Pokonujemy skrzyżowanie, trzymając się naszego kursu. Następnie przed torami kolejowymi skręcamy w lewo. 0,5 km dalej przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i skręcamy w lewo. Znajdujemy się na ścieżce kolejowej. Po minięciu dworca autobusowego na os. Sobieskiego, jedziemy wzdłuż trasy PST (Poznański Szybki Tramwaj) do centrum miasta. Dalej przejeżdżamy przez skrzyżowanie ulic Winogrady i Armii Poznań. Poruszamy się ścieżką rowerową, jadąc wzdłuż Parku Cytadela. Dalej przecinamy Aleję Niepodległości, a następnie wjeżdżamy w ulicę św. Józefa.  Po przejechaniu przez Wzgórze św. Wojciecha (na nim stoi zabytkowy kościół św. Wojciecha), na rozwidleniu kierujemy się w lewo, aby przeciąć ulicę Wolnica/Małe  Garbary. Uliczkami Starego Miasta docieramy do mety – na Stary Rynek.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550