+Dodaj ogłoszenie

Do Śródmieścia z Żerania

Do Śródmieścia z Żerania

Krótka wycieczka, w sam raz na popołudniową przejażdżkę. Początkowo trasa prowadzi przez gruntową stronę, prowadzącą po praskiej stronie wału wiślanego. Z tej perspektywy Stare Miasto, warszawskie „city” i Stadion Narodowy prezentują się nad wyraz interesująco. Na trasie napotkamy interesujące zabytki związane z powojenną historią miasta: PRL-owskie zakłady FSO na Żeraniu, most Śląsko-Dąbrowski, Zamek Ujazdowski oraz socrealistyczny kompleks placu Zbawiciela i Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

 


 

Pętla tramwajowa Żerań FSO

 

Rozpoczynamy wycieczkę przy pętli tramwajowej. Już na samym początku możemy wybrać jeden z interesujących nas wariantów – można przemieszczać się wzdłuż ulicy Modlińskiej (i zobaczyć nieczynne już zakłady FSO) lub jechać wałem nad samą rzeką. Nie ma to wpływu na dalsze fragmenty wycieczki, gdyż obydwie trasy łączą się przy ogrodzie zoologicznym.

Dalej kontynuujemy jazdę na południe, nieużywanym chodnikiem po prawej stronie ulicy Modlińskiej. Mijamy kilka nieużywanych już dzisiaj przystanków, które kiedyś cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pracowników fabryk. Po ok. 3 km znajdujemy się na skrzyżowaniu na dwupoziomowym rondzie – przejeżdżamy na drugą stronę i skręcamy w prawo. 700 m dalej docieramy do zoo.

 

Ogród zoologiczny

 

Przecinamy Wał Miedzeszyński i dalej zjeżdżamy w kierunku Wisły. Kawałek dalej docieramy do ścieżki terenowej nad Wisłą i skręcamy w nią w lewo. Kontynuujemy jazdę prosto. Wkrótce przejeżdżamy pod mostem Śląsko-Dąbrowskim.

 

Most Śląsko-Dąbrowski

 

Ziemna ścieżka prowadzi nas dalej na południe. Skręcamy w lewo przy kanale prowadzącym do Portu Praskiego. Wjeżdżamy na most drogowy na kanale. Po drugiej stronie znowu zjeżdżamy na ścieżkę. Po ok. 1200 m docieramy do mostu kolejowego, przejeżdżamy pod nim i docieramy do baru na plaży. Można stąd podziwiać Stadion Narodowy i most Poniatowskiego.

 

Stadion Narodowy

 

Przejeżdżamy pod mostem Poniatowskiego i dalej jedziemy ziemną ścieżką aż do jej końca. Wyjeżdżamy w lewo, na szlak, który prowadzi wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Zsiadamy z roweru i schodami wchodzimy na most Łazienkowski. Przekraczamy Wisłę prawą stroną mostu. Mijamy Port Czerniakowski i Wisłostradę. Zjeżdżamy z mostu i jedziemy pod estakadami, aby dostać się na ścieżkę prowadzącą po lewej stronie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Przejeżdżamy wzdłuż stadionu i klasztoru, a następnie dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Myśliwiecką. Przecinamy ją na pasach, a dalej kontynuujemy jazdę w tym samym kierunku. Mijamy stadion treningowy i skręcamy w lewo, w ścieżkę rowerową o zielonej nawierzchni. 200 m dalej dojeżdżamy do głównej osi pałacowej – po prawej stronie mamy teraz Zamek Ujazdowski, a po lewej kanał.

 

Zamek Ujazdowski

 

Jedziemy prosto do Agrykoli. Skręcamy w Agrykolę (w prawo), a potem wjeżdżamy na Skarpę Wiślaną. Odbijamy w prawo, a po chwili skręcamy w lewo w pasy na placu Na Rozdrożu. Kontynuujemy jazdę na zachód, poruszając się po ścieżce rowerowej.  Skręcamy w prawo, a potem przejeżdżamy kładką nad Trasą Łazienkowską. Dalej kierujemy się w prawo i jedziemy prosto aż do ulicy Marszałkowskiej. Znowu skręcamy w prawo. Po ok. 300 m dojeżdżamy do placu Zbawiciela.

 

Plac Zbawiciela

 

Z Placu Zbawiciela wyjeżdżamy ulicą Nowowiejską (w kierunku zachodnim). Nie sugerujemy się oznaczeniami drogi jednokierunkowej – ruch rowerowy jest tutaj dopuszczony w obu kierunkach. My jedziemy po torach tramwajowych. Na skrzyżowaniu z ulicą Waryńskiego jedziemy prosto, do placu Politechniki. Za nim odbijamy w lewo, wzdłuż budynków Politechniki (tu z kolei obowiązuje zakaz ruchu, ale dotyczy tylko motorowerów). Dalej skręcamy w prawo, w ulicę Filtrową. Mijamy biurowiec Focus oraz budynki uczelni od tyłu, po czym odbijamy w lewo. Dojeżdżamy do Trasy Łazienkowskiej i skręcamy w prawo, a dalej, na pasach, w lewo. Po drugiej stronie ulicy mijamy budynek GUS. 500 m dalej dojeżdżamy do kładki łączącej dwie części Pola Mokotowskiego, gdzie kończymy dzisiejszą wycieczkę.

 

Pole Mokotowskie

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550