+Dodaj ogłoszenie

Śremski szlak kosynierów

Śremski szlak kosynierów

Interesujący szlak zachęcający do poznania istotnych pod względem historycznym miejsc w okolicach Śremu. Podczas przejażdżki można zobaczyć takie miejsca jak dwory w Łęgu, Włościejewkach, Jarosławkach i Zaborowie – wszystkie stanowią ciekawe obiekty architektoniczne.

Trasa stosunkowo długa i, ze względu na nawierzchnię, polecana raczej właścicielom rowerom górskich lub trekkingowych.

 


 

Rozpoczynamy wycieczkę pod dworcem PKS w Śremie. Wyjeżdżamy w ulicę Powstańców Wielkopolskich na północny zachód. Z głównej drogi odbijamy w prawo, w ulicę Działyńskiego. Prowadzą nas znaki niebieskiego szlaku pieszego. Kawałek dalej znów skręcamy w prawo, w Mickiewicza. Mijamy willową dzielnicę, a kilkaset metrów dalej po lewej stronie znajduje się Muzeum Śremskie. Ok. 200 m za nim skręcamy w ulicę Wiosny Ludów (w lewo). Dalej, przed blokami mieszkalnymi, ponownie skręcamy w lewo. Asfalt zmienia się w leśną drogę, która doprowadzi nas aż do Łęgu.

 

W Łęgach znowu wjeżdżamy na asfalt. Przy wyjeździe ze wsi będziemy mijać jej główną atrakcję: park krajobrazowy z XIX-wieczny pałacem. Ok. 1 km dalej znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Łęgi Mechlińskie.

 

Dalej wjeżdżamy do wsi Bystrzek – jedziemy tu polną drogą, bo główna trasa odbija w prawo. Po niecałym 0,5 km znowu odbijamy w prawo, zgodnie ze Szlakiem Kosynierów. Niestety, na kolejnym kilometrze możemy spodziewać się kilku krótkich, piaszczystych fragmentów drogi. W Łężku przecinamy asfaltową drogę i znowu znajdujemy się na terenie lasu. Po prawie 2 km skręcamy w prawo na leśnym skrzyżowaniu. Skrajem lasu kierujemy się do Zaworów. Za leśniczówką odbijamy w lewo i wjeżdżamy na ruchliwą drogę Śrem – Książ. Po chwili skręcamy z niej w prawo, w bitą drogę.

 

Poruszamy się wzdłuż Jeziora Jarosławskiego. Dojeżdżamy do plaży z molo i dalej jedziemy szlakiem rowerowym na południe. Przejeżdżamy przez Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy Jarosławki i dalej skręcamy w prawo, a następnie, już w Jarosławkach, w lewo, przy zabudowaniach z cegły (tak, jak prowadzi szlak rowerowy).

 

Dostajemy się do Międzyborza, skręcamy delikatnie w prawo, a dalej w lewo, w drogę asfaltową. Dojeżdżamy do Włościejewek.

 

Na skrzyżowaniu odbijamy w lewo i kierujemy się na północny wschód. Po 3,5 skręcamy w prawo, do Książa Wielkopolskiego. Chwilę później skręcamy w prawo, w ulicę Jana Pawła II – ona doprowadzi nas do rynku.

 

Oznaczenia Szlaku Kosynierów kończą się w Książu Wielkopolskim. Wyjeżdżamy z rynku, wjeżdżając w ulicę Wolności (skręcamy w lewo, zgodnie ze Szlakiem Kosynierów wiodącym w kierunku Śremu). Kawałek dalej skręcamy w prawo, na Zaborowo, do którego dojedziemy po ok. 4 km.

 

Wkrótce skręcamy w lewo, między zabudowaniami gospodarczymi, przed sklepem spożywczym. Kierujemy się zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku pieszego. Po ok. 2 km poprowadzi nas w lewo, a dalej, za przystankiem autobusowym zjeżdżamy w prawo, w drogę szutrową. Po 400 m skręcamy w lewo. Trzymając się niebieskich znaków (tu niebieski szlak pieszy i rowerowy), wjeżdżamy na wał przeciwpowodziowy Warty. Nie zjeżdżamy z niego aż do końca, mimo tego, że niebieski szlak sugeruje inaczej. W końcu dojeżdżamy do leśnej drogi (również niebieski szlak pieszy) i skręcamy w nią w prawo. Po ponad 2 km wyjeżdżamy na ten odcinek trasy, który znamy już z początków wycieczki. Po niecałym 0,5 km dojeżdżamy do asfaltu w Łęgach. Dalej skręcamy na rozwidleniu w prawo i po kolejnych 400 m wjeżdżamy w leśną drogę. Wyjeżdżamy z lasu, przejeżdżamy pod tunelem i skręcamy w lewo. Wkrótce znajdujemy się na asfalcie, na który wyjeżdżamy w prawo, w ulicę Wiosny Ludów. Tutaj znaki szlaku rowerowego i niebieskiego szlaku pieszego doprowadzą nas aż do mety na dworcu PKS w Śremie.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550