+Dodaj ogłoszenie

Wolsztyńskie wojaże

Wolsztyńskie wojaże

Interesująca trasa, bogata w lokalne perełki architektoniczne. W czasie tej wycieczki możemy zobaczyć pałac w Gościeszynie, kościół w Obrze oraz pałac we wsi Wroniawy. Obowiązkowym punktem przejażdżki jest też parowozownia w Wolsztynie. Większość dróg na trasie jest utwardzona,  jednak musimy przygotować się również na kilka piaszczystych fragmentów, szczególnie, jeśli wybieramy się na przejażdżkę w okresie upałów.

 


 

Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Wolsztynie, skąd kierujemy się na wschód, jadąc ulicą Poznańską. Na rondzie Solidarności jedziemy prosto, wjeżdżając w ulicę Drzymały (z lewej strony prowadzi tu ścieżka rowerowa). Wkrótce mijamy kompleks pałacowo-parkowy (dziś jest w nim hotel), a dalej kierujemy się prosto na rondzie Powstańców Wielkopolskich, tak, jak prowadzi drogowskaz na Poznań. Dla bezpieczeństwa warto poruszać się po ścieżce rowerowej. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym widać kierunkowskaz na Nowe Tłoki – skręcamy w lewo. Chwilę później, na rozwidleniu, odbijamy w prawo, w drogę szutrową. Na drzewach przy drodze można od czasu do czasu zauważyć oznaczenia czerwonego i zielonego szlaku pieszego, ale niestety nie są tu zbyt wyraźne. Wkrótce dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez drogę krajową nr 32 i dalej jedziemy na wprost, gdzie prowadzi leśna droga.

 

Dalej docieramy do stacji kolejowej w Tłokach. Już po ok. 200 m przecinamy tory kolejowe i wjeżdżamy znów do miejscowości Tłoki. Wkrótce znajdujemy się na asfalcie. Zwróć szczególną uwagę na oznaczenia – po chwili odbijamy w prawo, tak, jak prowadzą zielonego oznaczenia Szlaku Konwaliowego oraz czerwone znaki szlaku Szwedzkie Szańce.

 

Jedziemy w dość niecodziennym otoczeniu, przejeżdżając przez 130-letnią aleję lipową, otoczoną plantacją chmielu. Kierujemy się w stronę Starej Dąbrowy. Tu na skrzyżowaniu odbijamy w lewo, kierując się w stronę Gościeszyna. Warto uważać na drób wałęsający się samopas po okolicy!

 

Już 200 m po wjeździe do wsi docieramy do pałacu, który naprawdę warto zobaczyć. Po zwiedzaniu jedziemy tą samą drogą aż do skrzyżowania w Starej Dąbrowie. W tym miejscu odbijamy w lewo, w kierunku Nowej Dąbrowy.

 

Po dojechaniu do Nowej Dąbrowy odbijamy w lewo ok. 200 m od wjazdu do wsi. Jedziemy zgodnie ze znakami Szlaku Konwaliowego, aż dojeżdżamy do Wroniaw.

 

Stąd odbijamy w prawo na skrzyżowaniu, wjeżdżając w ulicę Wolsztyńską. Szlak Cysterski prowadzi nas na północ. (Tu możemy zauważyć zespół pałacowo-parkowy.) Ok. 2 km dalej docieramy do Starego Widzimia, a kawałek dalej zjeżdżamy ze Szlaku Cysterskiego w lewo, w drogę asfaltową w kierunku Kębłowa. Dalej odbijamy w prawo, zgodnie z drogowskazem na Obrę. Po prawie 5,5 km dojeżdżamy do Obry i na drogę asfaltową wjeżdżamy w prawo (zjeżdżając z asfaltu na drogę brukowaną w lewo, dojeżdżamy do klasztoru pocysterskiego).

 

Kawałek dalej wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 315, a 500 m dalej odbijamy z niej dwukrotnie w prawo, przy drewnianym kościele. Dojeżdżamy do jeziora, gdzie asfalt zamienia się w polną drogę. Kierujemy się wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Świętego na północ. Wiedzie tędy Szlak Kąpieliska Krutla, jednak na próżno możemy szukać tu jego oznaczeń. Ok. 1,5 km dojeżdżamy do leśnego parkingu, gdzie odbijamy w prawo, w szeroką, leśną drogę. Okrążamy mijaną po lewej stronie żwirownię i zjeżdżamy na wprosi w dół, w stronę lasu. Dalej, obok przydrożnego krzyża, skręcamy w prawo. Na rozjeździe ok. 1,5 km dalej odbijamy w prawo. Po niecałym 1 km dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej, wyjeżdżamy w lewo na drogę rowerową. Przejeżdżamy przez Niałek Wielki. Droga rowerowa się kończy, więc musimy poruszać się poboczem lub chodnikiem. Już w Wolsztynie, na rondzie Ofiar Katynia kierujemy się prosto,  a ok. 300 m dalej odbijamy w prawo i przejeżdżamy przez most. Ulica Poniatowskiego doprowadzi nas do przejazdu kolejowego. Tu skręcamy w prawo i kawałek dalej dojeżdżamy do parowozowni wolsztyńskiej. Warto do niej zajrzeć! Po wizycie w skansenie, wracamy tą samą drogą do przejazdu kolejowego. Tym razem wybieramy drogę w prawo, w ulicę 5 Stycznia. Chwilę później wjeżdżamy w ulicę Kościelną, później zgodnie z nakazem skręcamy w prawo i dalej w lewo. Jesteśmy na rynku w Wolsztynie – koniec trasy!

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550