+Dodaj ogłoszenie

Rajd po Wielkopolskim Parku Narodowym

Rajd po Wielkopolskim Parku Narodowym

Urocza pod względem widokowym i krajobrazowym wycieczka przez interesujące tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego.  Trasa rozpoczyna się w Szreniawie, gdzie warto zobaczyć Muzeum Rolnictwa – można rozpocząć w ten sposób wycieczkę lub zostawić zwiedzanie na koniec trasy. W trakcie wycieczki możemy natknąć się też na inne atrakcje, np. Muzeum Arkadego Fiedlera czy Muzeum Przyrodnicze WPN.

Liczne wąwozy, pagórki i jezioro sprawiają, że trasa jest wyjątkowo atrakcyjna, ale jednocześnie może dać się we znaki rowerzystom o nieco słabszej kondycji.

 


 

Wycieczkę rozpoczynamy na stacji kolejowej w Szreniawie. Stąd kierujemy się w stronę Muzeum Rolnictwa, gdzie prowadzi tylko jedna droga. Przed samym Muzeum skręcamy w lewo, w asfaltową drogę. Wkrótce wjeżdżamy w leśną ścieżkę, a dalej dojeżdżamy do skrzyżowania, z którego możemy dostać się do symbolicznego mauzoleum Bierbaumów. Wieża w stylu neogotyckim pełni funkcję punktu widokowego. Warto jednak wiedzieć, że droga pod górę będzie tu dość trudna i raczej wymagająca wprowadzenia rowerów. Dalej przecinamy asfaltową drogę i jedziemy niecałe 2,5 km prosto. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, zgodnie z oznaczeniami żółtego szlaku rowerowego. Kawałek dalej, za leśniczówką Wiry, kierujemy się w lewo. Trzymamy się szlaku, który, wiodąc przyjemną drogą przez rezerwat „Puszczykowskie Góry”, doprowadzi nas do Puszczykowa. Po przecięciu ruchliwej drogi Poznań – Mosina, kierujemy się prosto, w stronę dworca PKP.

 

Przy dworcu kolejowym przejeżdżamy przez tory, a następnie zjeżdżamy z drogi asfaltowej prosto na betonowe płyty do lasu. Przez pierwsze 400 m nasza trasa pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym. Za ośrodkiem wypoczynkowym jedziemy w lewo, a potem, niemal od razu, w prawo – wjeżdżamy tu na niebieski szlak rowerowy. Trzymając się cały czas niebieskich oznaczeń odbijamy w prawo, a ok. 200 m dalej w lewo, w kierunku rezerwatu „Nadwarciański Bór Sosnowy”.  Po chwili docieramy do szosy, w którą skręcamy w lewo. Jeśli masz ochotę zwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera, należy po 0,5 km skręcić w prawo, w ulicę Fiedlera, a po chwili w lewo, w Słowackiego. Po zwiedzaniu wracamy do głównej drogi.

 

Po powrocie na główną drogę skręcamy w prawo po ok. 300 m, wjeżdżając tym samym w ulicę Dworcową. Wkrótce docieramy do stacji Puszczykówko. Kierujemy się zgodnie ze znakami czerwonego szlaku pieszego. Na skrzyżowaniu skręcamy w ulicę Gwarną – w prawo. Dalej odbijamy w lewo, w Jackowskiego, by już po 50 m znowu skręcić w prawo, w ulicę Leśną. Za stromym podjazdem jedziemy leśną drogą do skrzyżowania z drogą Poznań – Mosina. Przez następne 1,5 km poruszamy się po wąskiej, leśnej ścieżce, która stopniowo staje się coraz szersza. Niedługo napotkamy na swojej drodze przebiegającą poprzecznie Trasę Kórnicką, gdzie odbijamy w lewo. Przejeżdżamy wzdłuż Obszaru Ochrony Ścisłej „Pod Dziadem”, a w momencie, gdy obszar ten się kończy, dojeżdżamy do wsi Jeziory.

 

Za otoczonymi murem terenem pałacu w Jeziorach kierujemy się w prawo, podążając za oznaczeniami czerwonego szlaku pieszego. Gdy dojedziemy do brzegu Jeziora Góreckiego, kierujemy się na jego południowy skraj.

 

Na końcu Jeziora Góreckiego jedziemy prosto, za niebieskimi oznaczeniami (czerwony szlak odchodzi tu w lewo).  Od tego momentu po prawej stronie drogi znajduje się Obszar Ścisłej Ochrony „Grabina” im. prof. Adama Wodziczki. Nieco dalej mijamy rezerwat „Jezioro Kociołek”. Na jego skraju trafiamy na skrzyżowanie z czerwonym szlakiem pieszym.

 

Dalej trzymamy się oznaczeń czerwonego szlaku. Objeżdżamy jezioro Kociołek, a dalej z prawej mijamy rezerwat „Sarnie Doły”.

 

Wkrótce skręcamy w lewo, za leśniczówką Górka. W ten sposób kierujemy się do rezerwatu „Jezioro Skrzynka”. Poruszamy się po wąskiej ścieżce wzdłuż brzegu, aż dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków czerwonego i niebieskiego. Skręcamy w lewo, zgodnie z niebieskimi znakami, które doprowadzą nas do wsi Górka. Za zabudowaniami, koło krzyża, skręcamy w prawo. Następnie, na pierwszym skrzyżowaniu w Trzebawiu, jedziemy cały czas prosto. W ten sposób dojeżdżamy do końca wsi. Można tu zobaczyć zabytkowy dwór, przy którym zbiegają się aleje kasztanowców. Asfalt prowadzi przez całą wieś, aż dojeżdżamy do prowadzącej na wprost drogi szutrowej, oznaczonej jako czarny szlak pieszy. (Jeśli czujesz już zmęczenie i masz ochotę zakończyć wycieczkę, skręć w lewo na pierwszym skrzyżowaniu szutrowych dróg – w ten sposób dojedziesz do stacji PKP Trzebaw-Rosnówko, z której bez problemu dojedziesz pociągiem do Poznania.)

 

Na skrzyżowaniu dalej jedziemy prosto, przejeżdżając tym samym pod torami. Następnie skręcamy w lewo pod drogą krajową nr 5 i wjeżdżamy w boczną drogę. Asfalt doprowadzi nas do wsi Walerianowo, a 2 km później odbijamy w prawo. Musimy przejechać przez ruchliwą drogę Poznań – Wrocław – warto zachować tu szczególną ostrożność! Za skrzyżowaniem wjeżdżamy do Szreniawy. Po przejechaniu przez tory, docieramy na stację PKP.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550