+Dodaj ogłoszenie

U Chłapowskich - dłuższa i przyjemna przejażdżka

U Chłapowskich - dłuższa i przyjemna przejażdżka

Trasa stosunkowo długa, ale nietrudna. Prowadzi przede wszystkim przez boczne drogi asfaltowe, wiodące wśród terenów należących niegdyś do rodziny Chłapowskich. Trasa pozostaje atrakcyjna pod wieloma względami: obfituje w pałace, kościoły i parki. Większość trasy pokrywa się z istniejącymi szlakami pieszymi i rowerowymi, co sprawia, że jest przyjemna nawigacyjnie.

 


 

Rozpoczynamy wycieczkę na stacji kolejowej w Kościanie. Z dworca wyruszamy w prawo, poruszając się ulicą Dworową aż do ronda Solidarności, na którym to skręcamy w prawo, w kierunku Gostynia. Po ok. O,5 km przejeżdżamy przez tory kolejowe i wkrótce wjeżdżamy na ścieżkę rowerową (prowadzi po lewej stronie drogi). Na kolejnym rondzie znowu skręcamy w prawo, trzymając się kierunku na Gostyń. Niecałe 6 km dalej dojeżdżamy do Racotu. Jedziemy ciągle tą samą drogą, aż do stadniny koni, za którą skręcamy w lewo, w drogę prowadzącą na Czempiń.

 

Kierując się w stronę Czempinia, po prawej stronie mijamy kościół, a kawałek dalej, po lewej, pałac Jabłonowskich. Po wyjeździe z Racotu skręcamy w prawo, w drogę w kierunku Wyskoci.

 

W tej miejscowości mijamy kościół, a na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, zgodnie z drogowskazem na Czempiń. Wkrótce odbijamy w prawo, do Turwi.

 

Za skrzyżowaniem możemy znaleźć wjazd do pałacu Chłapowskich – warto wziąć pod uwagę ten punkt wycieczki! Po zwiedzaniu jedziemy dalej, drogą prowadzącą między polami dojeżdżamy do Rąbinia.

 

Oznaczenia czerwonego szlaku pieszego wskażą nam drogę do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła oraz nekropolii rodziny Chłapowskich. Z tego miejsca kierujemy się na północny-zachód.  Po chwili dojeżdżamy do asfaltu i tu skręcamy w lewo. Wkrótce skręcamy w prawo, tak, jak kieruje nas znak na Rogaczewo Małe. Dalej dojeżdżamy do Rogaczewa Wielkiego. Kawałek za tablicą wyjazdową skręcamy asfaltem w lewo, a dalej wjeżdżamy na Trakt Chłapowskiego, gdzie prowadzi również zielony szlak pieszy i rowerowy. Jedziemy traktem do Kopaszewa. Po chwili dojeżdżamy do pierwszych zabudowań wsi, gdzie wjeżdżamy na asfalt. Po dotarciu do ruchliwej drogi poprzecznej odbijamy w lewo i niemal od razu w prawo, w boczną drogę. Skręcamy w prawo na skrzyżowaniu przy kapliczce ze stacjami Drogi Krzyżowej, gdzie kończy się asfalt. Wjeżdżamy na drogę wyłożoną betonowymi płytami.

 

Docieramy do kolejnej drogi utwardzonej i tu kierujemy się prosto, podążając za oznaczeniami zielonego i czarnego szlaku pieszego. Po ok. 0,5 km z prawej strony mijamy pałac, a z lewej – wychodzącą na niego aleję platanów. Wkrótce odbijamy w prawo, w stronę Gryżyny, zgodnie z czarnym szlakiem pieszym. Asfalt kończy się przy ostatnim domu wsi i dalej poruszamy się drogami leśnymi i polnymi, przez kolejne kilka kilometrów. W pewnym momencie droga kończy się na środku pola, spotykając się z prostopadłą, polną drogą, gdzie skręcamy w lewo. Po ponad 1 km przecinamy boczną drogę asfaltową i dalej kierujemy się prosto.  Tutaj czeka nas wiele zakrętów – cały czas trzymamy się szlaku! Później skręcamy w lewo koło myśliwskiej ambony i tak docieramy do prostopadłej drogi (ta oznaczona będzie jako zielony szlak pieszy). Odbijamy w prawo i przecinamy kanał wodny. Kawałek dalej mijamy ruiny dworu w Osieku. Za ruinami wjeżdżamy na asfalt i kierujemy się w prawo, w stronę Kościana.

 

Za wjazdem do Gryżyny dojeżdżamy do większej drogi Wojnowice – Racot. Skręcamy tu w prawo, dla bezpieczeństwa poruszając się drogą rowerową. Ok. 200 m dalej skręcamy w lewo, a dalej, za kościołem parafialnym, kierujemy się prosto na Nielęgowo. Ponownie możemy tu zauważyć oznaczenia czarnego szlaku pieszego. Trzymając się asfaltu, mijamy wsie Nielęgowo i Nacław. Za wiaduktem pod torami kolejowymi skręcamy w prawo na Kościan. Docieramy do ronda Solidarności, gdzie skręcamy w prawo, w ulicę Dworcową, którą dojeżdżamy do stacji PKP w Kościanie.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550