+Dodaj ogłoszenie

Do ujścia rzeki Samy

Do ujścia rzeki Samy

Interesujący szlak, niezbyt wymagający kondycyjnie, jednak przygotowany na nieco dłuższą wyprawę. Na trasie mamy okazję poznać kilka interesujących zabytków: Zamek Górków w Szamotułach oraz pałace w Kobylnikach, Obrzycku, Gaju Małym i Gałowie.

Szlak jest mocno zróżnicowany pod względem nawierzchni (początkowo wiedzie głównie przez drogi polne i leśne, a w drugiej części przede wszystkim po asfalcie),

 


 

Wycieczkę rozpoczynamy wyjeżdżając z dworca kolejowego w Szamotułach – kierujemy się na północ, poruszając się ulicą Dworcową (zielonym szlakiem pieszym). Wkrótce mijamy kościół Świętego Krzyża oraz pomnik Wacława z Szamotuł. Dojeżdżamy do rynku, który objeżdżamy od strony wschodniej i odbijamy w lewo, w kierunku Czarnkowa (poprowadzi nas drogowskaz).  Dalej trzymamy się drogowskazu na Czarnków i skręcamy w prawo, w ulicę Braci Czeskich. Tym sposobem znajdujemy się na ulicy Wronieckiej, a po prawej stronie mijamy rozległy park. Za nim widoczna jest Baszta Halszki i Muzeum – Zamek Górków. Dalej wjeżdżamy w ulicę Szczuczyńską, skręcając w prawo, tak, jak wskazują oznaczenia zielonego szlaku pieszego i szlaku rowerowego. Po drodze kolejno mijamy wsie: Szczuczyn, Grabowiec i Twardowo. Po 4,5 km pożegnamy się z przyjemnym asfaltem na rzecz polnej drogi, która na początku będzie dość piaszczysta.  Po niecałym 1 km wjeżdżamy do lasu, skręcając w drugą drogę w lewo, zgodnie z oznaczeniami zielonego szlaku pieszego. Trzymamy się szlaku i znowu skręcamy w lewo, po ok. 550 m prawo i po kolejnych 550 m znowu w lewo. Po ok. 2 km ścieżka zmienia się w szerszą drogę leśną,  gdzie skręcamy w lewo.  Miejsce to należy do trudnych orientacyjnie, bo oznakowania szlaków pojawiają się dopiero po chwili. PO ok. 700 m wjeżdżamy na asfalt w Kobylnikach.

 

Dalej, na skrzyżowaniu, zjeżdżamy z zielonego szlaku pieszego i skręcamy w lewo, w drogę z płyt. Po ok. 300 m ponownie skręcamy w lewo.  W ten sposób dojeżdżamy do zabytkowego pałacu, który naprawdę warto zobaczyć. Później znów wracamy do tego samego punktu.

 

Dalej jedziemy prosto, kierując się znakami zielonego szlaku pieszego. Po niecałym 1,5 km przejeżdżamy przez ruchliwą drogę nr 185, a dalej docieramy do Słopanowa. Później skręcamy w prawo, w pierwszą drogę asfaltową za drewnianym kościołem św. Michała. Po raz kolejny przecinamy drogę nr 185 i wjeżdżamy na ubitą, leśną drogę. Szukamy oznaczeń zielonego szlaku, które doprowadzą nas do Obrzycka. Po ponad 1 km należy skręcić w szerszą drogę leśną w lewo – uważaj, bo tutaj nie ma odpowiednich oznaczeń. Ok. 800 m dalej skręcamy w lewo przy odosobnionym domu. Poruszamy się skrajem lasu i kawałek dalej wyjeżdżamy w prawo , na drogę asfaltową. Wkrótce mijamy tablicę wjazdową do Obrzycka i skręcamy w prawo, w kierunku centrum (zgodnie z oznaczeniami szlaku). Tym sposobem, jadąc cały czas ulicą Dworcową, dojeżdżamy na rynek.

Rynek objeżdżamy od strony północno-wschodniej i zjeżdżamy z niego przez plac Kościuszki. Dalej, ulicą Kościelną, dojeżdżamy do szosy Szamotuły-Wronki. Tutaj skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most nad rzeką Wartą i dojeżdżamy do sołectwa Zielonagóra. Skręcamy w lewo w ulicę Zamkową, przed figurą Matki Boskiej – ta droga doprowadzi nas do zespołu pałacowego Raczyńskich. Po zapoznaniu się z architekturą, powracamy ulicą Zamkową do głównej drogi (nr 185), skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most i znowu skręcamy w prawo, za torami kolejowymi. Chwilę później dojeżdżamy do Dobrogostowa, a dalej do Pęckowa. Skręcamy w lewo przed torami kolejowymi – jedziemy w kierunku Gaju Małego.

 

W centrum wsi tuż przy szosie mijamy pałac rodziny Raczyńskich – nie do końca można go zobaczyć od strony głównej drogi, gdyż jest dość mocno przysłonięty przez bujne drzewa. Warto więc wjechać do otaczającego go parku krajobrazowego i objechać budynek.

 

Wracamy na drogę i jedziemy dalej, aż dojedziemy do drogi wojewódzkiej nr 185 – tu skręcamy w prawo. Panuje tu duży ruch samochodowy, więc dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest przejechać ten fragment drogi poruszając się po równoległej do szosy drodze polnej, którą znajdziemy po prawej stronie. Jedziemy tak przez ok. 700 m, po czym odbijamy w prawo, w drogę asfaltową. Po kolejnych 800 m znów skręcamy w prawo. Za torami kolejowymi skręcamy w lewo, w piaszczysty trakt. Po 1,5 km dojedziemy nim do drogi wojewódzkiej nr 184 w Śmiłowie. Skręcamy w lewo. Ok. 400 m dalej skręcamy w prawo, w kierunku Gałowa, a po ponad 1 km odbijamy w lewo, w bitą polną drogę. Wkrótce dojeżdżamy do pałacu w Gałowie, otoczonego przez rozległy park krajobrazowy.

 

Objeżdżamy budynek pałacu i wjeżdżamy na drogę asfaltową. Po 200 m skręcamy w lewo, na Szamotuły, tak, jak prowadzi ulica Szamotulska. Następnie przed torami kolejowymi skręcamy w prawo, później w lewo i przecinamy tory na kolejnym możliwym przejeździe. Po chwili dojeżdżamy do końca trasy – dworca PKP w Szamotułach.    

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550