+Dodaj ogłoszenie

Baszta Halszki, czyli jedziemy do zamku!

Baszta Halszki, czyli jedziemy do zamku!

Trasa przygotowana w sam raz na całodzienną wyprawę rowerową. Przeznaczona raczej dla właścicieli rowerów o szerokich oponach.  W ramach wycieczki poznamy lepiej północne okolice poznańskiej aglomeracji, a głównym punktem wyprawy będzie legendarna Baszta Hanki i zamek Gorków w Szamotułach. Trasa jest oznakowana w niewielkim stopniu.

 

Przebieg trasy: Oborniki (rynek) – Objezierze – Górka – Gąsawy – Szamotuły – Ludwikowo – Uścikowiec – Oborniki (rynek)

 

Rozpoczynamy wycieczkę na rynku w Obornikach. Kierujemy się na południe, jadąc ulicą Armii Poznań. Przejeżdżamy przez most na Warcie, a 300 m dalej skręcamy w prawo na światłach. Kierujemy się do wsi Objezierze. Początkowo prowadzą nas znaki – skręcamy zgodnie z nimi w lewo, po niecałych 2 km, przed krzyżem znowu w lewo, a dalej, po ponad 0,5 km, w prawo.

 

Przejeżdżamy przez Objezierze główną ulicą.  Ok. 0,5 km za cmentarzem po lewej stronie mijamy kościół św. Bartłomieja oraz pałac. Może się zdarzyć, że brama do otaczającego go parku będzie zamknięta. W tej sytuacji należy  jechać wzdłuż ogrodzenia na południe, aż dojedziemy do krzyża – tu skręcamy w lewo. W zaroślach można znaleźć wejście „tylko dla wtajemniczonych”. Po zwiedzaniu parku wracamy do głównej drogi i skręcamy w prawo, w kierunku Górki. Po wyjeździe ze wsi Objezierze, przejeżdżamy przez most na rzece Młynówce. Dalej docieramy do Ślepuchowa, gdzie skręcamy w prawo. Cały czas trzymamy się głównej szosy, która dalej prowadzi w lewo. Wkrótce wjeżdżamy do Górki, gdzie odbijamy w drugą ulicę w prawo. Niecałe 1,5 km dalej dostaniemy się do drogi asfaltowej (nr 316) – tu skręcamy najpierw w lewo, a 100 m dalej w prawo, w ubitą polną drogę, najszerszą spośród dostępnych dróg.  Przez prawie 3 km kierujemy się prosto, a dalej odbijamy w asfaltową drogę w prawo. Po kolejnych 100 m, przed figurą Matki Boskiej, odbijamy w lewo, tak, by znowu znaleźć się na polnej drodze. Wkrótce dojeżdżamy do asfaltowej drogi w Gąsawach. Znajduje się tu malowniczy dwór, jednak jest niedostępny dla odwiedzających – można go podziwiać wyłącznie z zewnątrz. 1 km dalej dojeżdżamy do skrzyżowania. 

 

Tutaj stajesz przed wyborem, jak ma wyglądać dalsza droga. Jeśli masz ochotę na dłuższą przejażdżkę, jedź prosto – jadąc cały czas w tym kierunku, po ok. 4 km znajdziesz się w centrum Szamotuł. Gdy odetchniesz klimatem miasta, wróć do punktu wyjścia i skręć w lewo. Jeśli chcesz trochę skrócić trasę (o ok. 8 km), na skrzyżowaniu skręć od razu w prawo.

 

Niezależnie od tego, na którą drogę się zdecydowałeś, kierujemy się na północ. Po prawie 1,5 km nawierzchnia zmienia się w bitą drogę. Ponad 1 km dalej skręcamy w lewo (w drogę wojewódzką nr 187, wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa), po czym po następnym kilometrze odbijamy w prawo, w boczną, asfaltową drogę. Kierując się prosto, dojeżdżamy do Ludwikowa, a następnie do Sycyna. Przy końcu wsi wjeżdżamy do lasu. Prawie 2 km dalej przejeżdżamy przez piaszczysty odcinek drogi, pokonujemy rzekę Samicę i dalej jedziemy prosto. Przemieszczamy się zgodnie z oznaczeniami żółtego szlaku rowerowego, jadąc wysokim brzegiem Warty. Po prawie 7,5 km mijamy leśniczówkę w Niemieczkowie, a dalej wieś Uścikowiec. Następnie jedziemy drogą asfaltową, a po ponad 2,5 km skręcamy z niej lewo, wjeżdżając tym samym na ścieżkę rowerową.  Następnie, po ponad 1 km znów skręcamy w lewo, w kierunku centrum Obornik. Po przejechaniu przez most na Warcie, wkrótce docieramy do mety – na rynek w Obornikach.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550