+Dodaj ogłoszenie

Przejażdżka przez Pola Lednickie

Przejażdżka przez Pola Lednickie

Stosunkowo krótka i niezbyt męcząca trasa wokół Jeziora Lednickiego. Wizyta w miejscu historycznego chrztu Polski na Ostrowie Lednickim oraz odwiedziny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym zainteresują nie tylko miłośników historii.

Jeśli jednak nie interesuje Cię podziwianie ciekawych miejsc, wiedz, że dzięki dobrej nawierzchni tę trasę można pokonać bardzo szybko. Dodatkowo, wycieczka nie powinna sprawiać trudności nawigacyjnych – w całości jest oznakowana i prowadzi przez szlaki rowerowe R-10 i R-11.

 


 

Wyruszamy ze stacji PKP w Lednogórze. Drogą asfaltową kierujemy się na północ, tak, jak prowadzą znaki rowerowe R-10.  Po pewnym czasie dojeżdżamy do głównej drogi Poznań-Gniezno i przekraczamy ją na światłach. Dalej jedziemy na północ. Po prawej stronie można zobaczyć Jezioro Lednickie, które jest centralnym punktem naszej wycieczki. Po niemal 3 km, w Rybitwach, po lewej stronie drogi możemy zauważyć zabytkowy wiatrak. 2 km dalej, w Skrzetuszewie, skręcamy w prawo na Imiołki. Do oznaczeń trasy R-10 dołącza tutaj czerwony szlak pieszy. Po chwili z lewej strony mijamy jezioro Skrzetuszewo Małe. Jedziemy dalej asfaltem, aż wjeżdżamy do Imiołek. Po prawej już z daleka można zobaczyć Bramę-Rybę, górującą nad Polami Lednickimi.

 

Asfaltowa droga prowadzi nas dalej wzdłuż jeziora, aż po 2,5 km dotrzemy do jego skraju. Po przecięciu drogi nr 197, skręcamy na północ, trasą na Kamionek. Zaraz za wjazdem do wsi, po ok. 1,5 km, skręcamy w prawo., na szlak R-11. Od tego momentu kierujemy się oznaczeniami tego właśnie szlaku. Na rozjeździe kierujemy się w prawo, a niecały 1 km dalej dojeżdżamy do asfaltu.  Po skręceniu w prawo przejedziemy przez wieś Dziećmiarki. 2 km dalej po raz kolejny przecinamy trasę nr 197, a zanią kierujemy się prosto. Wąska, asfaltowa droga prowadzi na Waliszewo. 1 km dalej można zobaczyć drewniany kościół na brzegu Jeziora Lednickiego – tu warto się zatrzymać!  Wkrótce pod kołami możemy spodziewać się drogi szutrowej, ale po ponad 1 km, przy wjeździe do Siemianowa, droga znów zmienia się w asfaltową. Po chwili zjeżdżamy w prawo, na większą drogę asfaltową. Po 2 km docieramy nią do Dziekanowic.

 

Po wjeździe do Dziekanowic kierujemy się w prawo, a chwilę później w lewo. (Gdybyśmy pojechali tu prosto, dojechalibyśmy do plaży, kąpieliska i Muzeum Pierwszych Piastów.) Dalej, po prawej stronie drogi, znajduje się skansen Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.  Jeśli masz więcej czasu, naprawdę warto do niego zajrzeć! Kilkaset metrów za Parkiem Etnograficznym przejeżdżamy przez ruchliwą trasę nr 5.  Kierujemy się na Fałkowo, a następnie skręcamy w pierwszą szutrową drogę w prawo. Po niecałym kilometrze po raz kolejny skręcamy w prawo, a dalej przejeżdżamy przez tory. Po skręceniu w prawo dojeżdżamy do Imielenka. Dalej czeka nas zakręt w lewo, w drogę asfaltową (po ok. 500 m).  To już koniec trasy – po 1 km znowu znajdujemy się na stacji PKP w Lednogórze.    

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550