+Dodaj ogłoszenie

Szlak polodowcowych jezior.

Szlak polodowcowych jezior.

Wybierając się na wycieczkę po tej pętli, zapoznamy się z atrakcjami Parku Krajobrazowego Promno. Wyjątkowa urokliwa pod względem przyrodniczym, wiedzie między polodowcowymi jeziorami.  Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerem miejskim, wiedz, że znajdziesz tu kilka wyboistych, wymagających odcinków. Trasa w większości dobrze oznakowana.

 


 

Zaczynamy wycieczkę na stacji kolejowej Promno, skąd ruszamy niebieskim szlakiem rowerowym na południowy zachód. Dalej, przy wjeździe do wsi Promienko przecinamy niezbyt ruchliwą drogę asfaltową, po czym docieramy do jeziora Góra. Czeka tu na nas strome wzniesienie, ale warto je pokonać dla widoku, który roztacza się z miejsca, w które dotrzemy – brzegu zbiornika. Po wjeździe do wsi skręcamy w lewo w asfaltową drogę. Po 2,5 km po raz kolejny skręcamy w lewo, a po chwili w prawo – tu zjeżdżamy z niebieskiego szlaku w szeroką polną ścieżkę.  Po kolejnym kilometrze skręcamy w prawo, za stadniną koni. 2,5 km dalej przejeżdżamy przez skrzyżowanie w Glince Szlacheckiej, a dalej, za potokiem skręcamy w lewo i jedziemy prosto aż do asfaltu. Z głównej drogi dwukrotnie skręcamy w lewo, aż dotrzemy do wjazdu do Kociałkowej Górki.


Ponad 1,5 km wyjeżdżamy z Kociałkowej Górki i kierujemy się w prawo, w kierunku Nowej Górki (podążamy za znakami R-11). Przed wsią Zbierkowo, na skrzyżowaniu zjeżdżamy w prawo, na trasę oznaczoną R-12. Po niemal 1,5 km docieramy do Wagowa. Cały czas jedziemy prosto, przejeżdżamy przez drogę asfaltową. I wjeżdżamy na niebieski Szlak. Na skrzyżowaniu przy drewnianym krzyżu skręcamy w lewo.  Trzymamy się niebieskiego szlaku rowerowego, aż 200 m dalej skręcamy na rozjeździe w prawo, a potem w lewo. Za niecałe 1,5 km docieramy do pierwszego z jezior paciorkowych – jeziora Baba. Skręcamy w lewo na żółty szlak rowerowy, by na swojej drodze napotkać również kolejne jeziora: Cyganek, Uli i Ósemkę.

 

Kawałek dalej znajdujemy się przy leśniczówce Jezierce. Tu zjeżdżamy z żółtego szlaku i jedziemy prosto. Na skrzyżowaniu kierujemy się na Gołuń,  a następnie zjeżdżamy po ukosie w lewo, na boczną drogę żwirową. Następnie skręcamy w lewo, na szlak R-11. Po chwili po raz kolejny znajdujemy się na skrzyżowaniu przed wsią Zbierkowo. Przecinamy główną drogę i dalej jedziemy prosto. Przy drewnianym drogowskazie na Kapalicę odbijamy w prawo. Po ponad 1 km skręcamy w lewo, a kolejny zakręt czeka nas 0,5 km dalej – zjeżdżamy w drogę asfaltową. Wkrótce po prawej stronie możemy zobaczyć szlaban i drogowskaz na Promno.  Zjeżdżamy zgodnie z oznaczeniami niebieskiego szlaku pieszego (wjeżdżamy na Piastowski Trakt Rowerowy), który prowadzi nas do rezerwatu „Jezioro Drążynek”.

 

Kawałek za rezerwatem możemy zobaczyć leśniczówkę oraz jezioro Wójtostwo. Kierujemy się prosto aż do rozjazdu, skąd w lewo odbija droga do jeziora Brzostek. Jeśli w nią skręcimy, nadłożymy zaledwie kilkaset metrów, a będziemy mogli chwilę odsapnąć nad jeziorem. Po odpoczynku wracamy na szlak. Trakt rowerowy prowadzi w prawo, a po pewnym czasie przecina drogę asfaltową i wiedzie dalej przez park. Zjeżdżamy z niego dopiero po 2,5 km. Na skrzyżowaniu leśnych dróg, w pobliżu barierki PTR odbija w lewo, a my kierujemy się prosto. Wybieramy tutaj pieszy szlak zielony, przejeżdżając tym samym przez plażę i mijając po lewej jezioro Dębiniec.

 

Jadąc dalej zielonym szlakiem pieszym, po 1,5 km docieramy do końca trasy.    

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550