+Dodaj ogłoszenie

Ostre koło – co to jest?

Ostre koło – co to jest?

Ostre koło stanowi swoisty powrót do rowerowych korzeni. Rower tego rodzaju ma najprostszy z możliwych napędów. Połączenie korby i tylnej piasty za pomocą łańcucha jest sztywne. To sprawia, że ruch koła zawsze wiąże się z ruchem pedałów w tym samym kierunku. Dopóki rower jest w ruchu, pedały nie przestają się kręcić. A co to oznacza dla rowerzysty?
Rowerzysta jeżdżący na ostrym kole przestaje pedałować dopiero w momencie, kiedy zsiada z roweru. Nie ma znaczenia, czy pokonuje kilometry po płaskim terenie, czy rozpędza się jadąc z górki – uproszczony mechanizm ostrego koła sprawia, że nogi ciągle muszą się poruszać. Właśnie dlatego rowery tego typu są tak chętnie wykorzystywane podczas treningów kolarskich. Wymagają dobrej kondycji, ale też pomagają wyrobić nawyk ciągłego pedałowania. Wystawiają wytrzymałość na nie lada próbę, nie pozostawiając miejsca na odpoczynek.


Jazda bez zahamowań

Ostre koło to dla wielu synonim wolności, niezależności i szybkości. Pozwala na świetne wyczucie roweru i rozwinięcie sporej prędkości. Należy jednak pamiętać, że rowery tego typu pozbawione są hamulców. Jak zatrzymać ostre koło? Wymaga to pewnej wprawy. Hamowanie polega na zatrzymaniu pedałów, co w przypadku hamowania awaryjnego, przy dużej prędkości, może być sporym wyczynem. Często praktykuje się hamowanie przez stanięcie na pedałach. Rowery tego typu zwykle posiadają przedni hamulec ręczny, ale korzystanie z niego w gwałtowny sposób może być niebezpieczne. Problematyczna może być też sytuacja, w której noga w czasie jazdy zsunie się z pedała. Trudniej wtedy zatrzymać rower, a powrót do właściwej pozycji też nie należy do łatwych zadań. Aby zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia, ostrokołowcom poleca się korzystanie z pedałów zatrzaskowych lub nosków.
Bez gadżetów, bez problemu

Większość rowerzystów na co dzień korzysta z pewnych „luksusów” rowerowych, z których ostrokołowcy rezygnują z pełną świadomością. Rowery bez wolnobiegu pozbawione są nie tylko tylnego hamulca, ale też przerzutek, a co za tym idzie – stają się lżejsze o wiele linek i manetek. To wszystko sprawia, że słyną ze swojej lekkości. Dodatkowo, prostota mechanizmu sprawia, że znacznie maleje ryzyko awarii roweru. Ograniczenie kosztownych napraw to spora zaleta ostrego koła.
Tylko dla profesjonalistów?

Kto jeździ na ostrym kole? To mechanizm powszechnie wykorzystywany podczas treningów kolarskich. Zawodowcy dbają o nawyk ciągłego pedałowania i rezygnują z ułatwiania sobie podjazdów przez zmianę biegów. Wytrzymałość to dla nich podstawa! Ostre koło, ze względu na niską awaryjność, cieszy się także powodzeniem wśród kurierów rowerowych. Korzystają z niego również akrobaci, bo brak wolnobiegu sprzyja wykonywaniu rozmaitych trików. Jednak społeczność ostrokołowców ciągle się rozrasta. Nie brakuje w niej amatorów szybkiej jazdy, którzy po prostu chcą spróbować swoich sił i poczuć tę wyjątkową adrenalinę.

Ostre koło to wyzwanie. Jesteś na nie gotowy?Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550