+Dodaj ogłoszenie

Pierwszy rower wyczynowy – na co zwrócić uwagę?

Pierwszy rower wyczynowy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli jazda na rowerze w codziennych warunkach przestaje być już dla nas rozrywką, a zwykłe wyjście na przejażdżkę nie cieszy nas już tak jak kiedyś, być może warto zastanowić się nad zmianą roweru na wyczynowy. Który będzie najbardziej odpowiedni? Oto kilka ważnych wskazówek na początek.
Rower wyczynowy przeznaczony jest przede wszystkim do pokonywania wszelkiego rodzaju barier. Do tego typu sprzętu zaliczamy zarówno BMX, downhill, rowery szosowe oraz torowe.


Po pierwsze - określ cel swoich rowerowych wyczynów

Zastanów się, gdzie będziesz jeździć. Jeśli interesuje nas jazda torowa lub szybka jazda szosowa, swoją uwagę powinniśmy poświęcić rowerom szosowym. Rower wyczynowy kojarzy się jednak najbardziej z jazdą w bardziej ekstremalnych warunkach, pokonując na swojej drodze mnóstwo przeszkód. Idąc tą drogą, zawężamy nasz wybór do:

  • Rower przełajowy,

  • Rower crosscountry,

  • Rower downhill,

  • Rower MTB (górski),

  • Rower BMX.

Wszystkie z powyższych typów znajdziemy w sklepie online multibike.pl.


Ekstremalne warunki pogodowe

Jeśli niestraszny nam deszcz czy śnieg na drodze, postawmy na rower przełajowy. Szczególnie, gdy nasze doświadczenie z nierównym asfaltem i śliską powierzchnią możemy określić jako niewielkie. Konstrukcja roweru podobna jest do klasycznej szosówki, choć opony w tym modelu są dość cienkie. Przy gorszych warunkach pogodowych, przełajówka zapewni nam większą stabilizację. Nie jest to jednak typ roweru przeznaczony do skoków czy bardziej skomplikowanych trików. Powinniśmy o tym pamiętać.
Rower uniwersalny

Crosscountry będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla tych, którzy szukają czegoś uniwersalnego – sprawdzi się przy utwardzonej drodze jak i poza nią. Konstrukcja roweru jest nieco podobna do górali, lecz nacisk na komfort użytkownika jest tutaj bardziej zauważalny. Przede wszystkim posiada amortyzatory przednie, które pochłaniają wstrząsy, a jego lekka konstrukcja pozwala łatwo zapakować go na bagażnik samochodowy. Głównym minusem jest sztywne tylne zawieszenie, które może utrudniać nam jazdę na nieco bardziej wyboistym podłożu.
Z rozwiązaniem powyższego problemu przychodzi rower MTB, który zapewnia nam pełną amortyzację. W przeciwieństwie do typu crosscountry, szerokie i profilowane opony ułatwią pokonywanie przeszkód, z którymi inny rower mógłby sobie nie poradzić. Rowery MTB przeznaczone są dla osób, którym niestraszne ekstremalne warunki i trudne tereny, gdzie nie brakuje ciężkich podjazdów i długich zjazdów.


Jazda po bezdrożach

Typ downhill to zdecydowanie rower dla szukających niemałej dawki adrenaliny. Sprawdzi się przy szybkiej jeździe po bezdrożach, gdzie dziury i wyboje nie są rzadkością. Są jednak zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rowery downhill są niezwykle wytrzymałe, ale jednocześnie dosyć ciężke, co dla niektórych może być plusem, ale i sporym minusem. Większa masa zapewnia stabilność i pełną amortyzację, co z kolei może być wadą przy transporcie takiego roweru.
Po mieście i nie tylko

BMX kojarzy nam się przede wszystkim z miejskim szaleństwem - umożliwia mnóstwo trików z wykorzystaniem betonowej przestrzeni. Mało kto wie, że BMX jak najbardziej sprawdzi się w lesie, gdzie nie brakuje miejsca do ćwiczenia nawet najbardziej wymagających trików. Rowery te charakteryzują się przede wszystkim hamulcami, które możemy odpowiednio wybrać i dostosować do naszych wymagań. Sprzęt ten będzie z pewnością wymagał od nas długich treningów – przede wszystkim w kasku i ochraniaczach.

Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550