+Dodaj ogłoszenie

Czy jazda na rowerze elektrycznym poprawia kondycję i zdrowie?

 Czy jazda na rowerze elektrycznym poprawia kondycję i zdrowie?

Aktywne spędzanie czasu to zawsze dobry pomysł! Często jednak nasza kondycja nie jest wystarczająca, by od razu wybrać się na długą wycieczkę rowerową. Właśnie w takiej sytuacji świetnie sprawdzi się rower elektryczny, który pozwoli zatroszczyć się o swoje zdrowie, ale też za bardzo się nie nadwerężyć. Warto lepiej poznać cechy elektrycznych jednośladów.
Jak działa rower elektryczny?

Rowery elektryczne ciągle zyskują na popularności, między innymi ze względu łatwy sposób ich użytkowania. Każdy, kto potrafi jeździć na tradycyjnym rowerze, bez problemu poradzi sobie także z jazdą na elektryku. Aby ruszyć, wystarczy nacisnąć pedały. Następnie należy zdecydować, czy i z jakiego stopnia wspomagania chcemy skorzystać.

W wielu modelach można aktywować silnik z poziomu kierownicy, więc wygodnie i bez zatrzymywania można operować nim w czasie jazdy. Dzięki temu rowerzysta ma możliwość dokonywania zmian, w zależności od trudności terenu, warunków pogodowych czy stopnia swojego zmęczenia.

Tradycyjny rower należy przygotować do jazdy, dbając o sprawne działanie wszystkich jego elementów. W przypadku roweru elektrycznego należy zadbać jeszcze o dodatkowy aspekt: naładowanie baterii. Przed dłuższą wycieczką warto upewnić się, że akumulator został odpowiednio naładowany. W przeciwnym razie może się okazać, że podczas wyprawy rowerzysta zostanie jednak zdany wyłącznie na siłę swoich mięśni.

Ładowanie baterii w rowerze elektrycznym nie jest trudne. Wystarczy mieć odpowiednią ładowarkę oraz dostęp do prądu. Baterię umieszcza się na ładowarce i podłącza do gniazdka, a cały proces, w zależności od modelu i pojemności baterii, trwa zwykle od dwóch do sześciu godzin. Warto zwrócić baczną uwagę na zalecenia producenta dotyczące ładowania. Stosowanie się do nich może znacznie wpłynąć na żywotność baterii. Dość powszechnie zaleca się, aby przynajmniej raz w miesiącu rozładować baterię do zera. Czasami producenci sugerują też, by w miarę możliwości ładować baterię tylko w 80%.

Dość powszechne jest przekonanie, że rower elektryczny ładuje się w czasie jazdy. Niekoniecznie. Taką możliwość posiadają jedynie silniki regeneracyjne. Odkładanie energii z pedałowania na później brzmi kusząco, prawda? Należy jednak wspomnieć, że energia generowana przez ludzkie mięśnie odzyskiwana jest tylko w pewnym stopniu. Opcja pozyskiwania energii może jednak negatywnie wpływać na żywotność baterii.

Istotną cechą rowerów elektrycznych jest ich zasięg. Na rynku dostępne są modele o zasięgu od 30 do nawet 160 kilometrów. Oznacza to, że takiej długości trasę może pokonać rowerzysta, korzystając z w pełni naładowanej baterii. Przy zakupie warto więc wziąć pod uwagę sposób, w jaki mamy zamiar użytkować rower. Do codziennych dojazdów do pracy spokojnie wystarczy elektryczny rower miejski o niewielkim zasięgu.


Jak rower elektryczny wpływa na kondycję i zdrowie?


Każdy wie, że jazda na rowerze jest świetną formą aktywności – pozwala się rozruszać, zadbać o kondycję, a nawet zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W przypadku roweru elektrycznego mogą jednak pojawić się obawy o to, czy jazda będzie tak samo efektywna. Czy podczas przejażdżki na elektryku także można zatroszczyć się o swoją formę? Oczywiście! Wysiłek wkładany w jazdę zależy tylko od nas samych. To rowerzysta decyduje o tym, czy i na jakim poziomie uruchomić wspomaganie. Na rowerze elektrycznym można więc zmęczyć się równie solidnie, co na tradycyjnym jednośladzie.
Często można spotkać się z mylnym przekonaniem, że jazda na rowerze angażuje tylko mięśnie nóg. Nic bardziej mylnego! Podczas treningów rowerowych pracują także mięśnie pośladków, brzucha, grzbietu oraz ramion. Rowerzysta może więc liczyć nie tylko na pięknie wyrzeźbione łydki i uda, ale także na wysmuklenie całej sylwetki oraz ogólną poprawę wydolności. Podczas przejażdżki można doskonale się dotlenić, a tym samym poprawić nie tylko zdrowie, ale też samopoczucie.

Wygodny, dobrze dobrany rower elektryczny szybko może zostać najlepszym przyjacielem osób z bólami pleców. Warto wiedzieć, że jazda na rowerze pomaga wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe. Jednocześnie nie obciąża stawów tak bardzo jak np. bieganie, więc jest bardziej dostępną dla wszystkich formą aktywności. Z dobrodziejstw jazdy na rowerze można korzystać niemal w każdym wieku. Dla osób starszych lub ze schorzeniami idealnie nada się rower elektryczny, który nieco ułatwi podejmowanie aktywności.

Wiele osób, które rozpoczynają walkę o nową, smuklejszą sylwetkę, bierze pod uwagę to, ile kalorii można spalić uprawiając dany sport. Naturalnie rodzi się tutaj pytanie: czy na rowerze elektrycznym spalamy mniej kalorii niż na tradycyjnym? Niekoniecznie. Wszystko zależy wyłącznie od samego rowerzysty, wybranej trasy oraz sposobu, w jaki będzie korzystał ze wspomagania. Może się okazać, że kondycja wcale nie jest taka słaba, a napęd elektryczny będzie wykorzystywany tylko na najbardziej wymagających wzniesieniach. W takiej sytuacji liczba spalonych kalorii wcale nie musi być drastycznie mniejsza od tej, jaką spalilibyśmy podczas podobnej przejażdżki na tradycyjnym rowerze.


Rower elektryczny dla seniorów


Wspomaganie elektryczne w rowerze to dla wielu osób nadal niepotrzebna fanaberia. Czy rzeczywiście jest tylko urozmaiceniem, ciekawym, ale często zbędnym dodatkiem? Niekoniecznie. Jeśli spojrzeć na temat w szerszej perspektywie, można spotkać się z sytuacjami, w których to właśnie obecność napędu elektrycznego umożliwia wygodne korzystanie z roweru. Tak jest na przykład w przypadku wielu seniorów, których kondycja czy stan zdrowia nie zawsze sprzyjają samodzielnemu pokonywaniu długich tras.

Starsza osoba może obawiać się podejmowania aktywności, szczególnie, jeśli od dłuższego czasu nie korzystała

z roweru. Wspomaganie obecne w rowerze elektrycznym sprzyja zyskiwaniu pewności siebie – pozwala uwierzyć, że niezależnie od kondycji uda nam się bezpiecznie dotrzeć do celu i powrócić do domu.

Znalezienie odpowiedniej trasy dla seniora może być nie lada wzywaniem. Trudno wyznaczyć taką drogę, na której przez kilka czy kilkanaście kilometrów nie będzie trzeba pokonywać znaczących wzniesień. Po raz kolejny dobrym rozwiązaniem jest tu korzystanie z roweru elektrycznego. W najbardziej wymagających momentach można wspomóc się dodatkowym napędem, bez konieczności zsiadania z roweru i podprowadzania jednośladu pod górę.

Elektryczne wspomaganie może sprawić, że nawet starsza osoba z przyjemnością zamieni samochód na rower. Jeśli długość planowanej trasy (np. dojazd na działkę czy do rodziny) przekracza rowerowe możliwości seniora, wcale nie musi w pełni rezygnować z dwóch kółek. Wystarczy w odpowiednich momentach skorzystać z napędu elektrycznego, który pozwoli znacznie łatwiej pokonać nawet bardziej wymagający dystans. Takie wsparcie w podróży naprawdę wiele zmienia!
Rower elektryczny pozwala na rozłożenie wysiłku bez konieczności zatrzymywania się. Można odpoczywać w czasie jazdy, nie rezygnując jednocześnie z ciągłego przemieszczania się. To ogromna wygoda i oszczędność czasu. To także dobry sposób na budowanie kondycji, gdyż pozwala na utrzymanie umiarkowanej aktywności, w pełni dopasowanej do potrzeb rowerzysty.


Czy warto wybrać rower elektryczny?
Rower elektryczny jest idealną odpowiedzią na potrzeby rowerzystów o specjalnych wymaganiach, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się dla każdej osoby, która czasami potrzebuje ograniczyć wysiłek związany z jazdą, na przykład by nie przemęczać się w drodze do pracy. Rower elektryczny jest dobry także dla rowerzystów, których ambicje rowerowe nieco przewyższają ich możliwości – sprawdzi się podczas pokonywania dalekich czy trudnych tras. E-rower będzie też dobrym pomysłem na początku budowania kondycji, szczególnie, jeśli startujemy z bardzo słabej pozycji. Pamiętajmy, że jazda na rowerze elektrycznym niesie ze sobą takie same pozytywne skutki zdrowotne jak treningi na tradycyjnym jednośladzie, a każda aktywność jest lepsza niż brak ruchu.


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550