+Dodaj ogłoszenie

Zadbaj o zdrowie na emeryturze. Najlepsze rowery dla seniorów!

Zadbaj o zdrowie na emeryturze. Najlepsze rowery dla seniorów!

Każdy moment jest dobry, żeby zatroszczyć o swoje zdrowie. Z wiekiem, kiedy kondycja staje się coraz słabsza, szczególnie warto zagwarantować sobie odpowiednią dawkę ruchu. Rower dla seniora to świetny pomysł na codzienną aktywność!


Na co zwrócić uwagę wybierając rower dla seniora?


Jazda na rowerze może być przyjemnością w każdym wieku. Podstawą jest jednak wybór roweru dopasowanego do oczekiwań i możliwości rowerzysty. W przypadku rowerów dla osób starszych to szczególnie ważne, aby dobry sprzęt stanowił dodatkową zachętę do codziennej, umiarkowanej aktywności, a nie zniechęcał do kolejnej przejażdżki. Dla wygody użytkowania, rower dla seniora powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i masy ciała. Dobrze dobrana wysokość oraz długość ramy zminimalizują ryzyko wystąpienia urazów czy dyskomfortu, na przykład związanego z bólem kręgosłupa w niewygodnej pozycji. Dużą zaletą odpowiedniego roweru dla osoby w podeszłym wieku będzie niska waga. Lekki rower nie będzie stwarzał kłopotów w potencjalnie problemowych sytuacjach, kiedy trzeba go podnieść (na przykład na wysoki krawężnik) czy ustawić w stojaku rowerowym. Warto pamiętać, że dostępne obecnie materiały pozwalają na produkowanie rowerów o stosunkowo niewielkiej wadze, ale wysokiej wytrzymałości. Nawet rowerzysta ze znaczną nadwagą nie musi obawiać się wsiadania na lekki rower.

Dopasowanie rozmiaru pojazdu do właściciela to dopiero początek. Rower dla seniora powinien być ergonomiczny. Nie chodzi tu tylko o to, aby zachowywać prawidłową pozycję w czasie jazdy, ale także by móc łatwo wsiąść na jednoślad. Warto zwrócić szczególną uwagę na modele o niskim przekroku. Brak konieczności podnoszenia nogi na dużą wysokość na pewno będzie zaletą docenianą przez starszych rowerzystów.

Nie bez znaczenia pozostaje też wygląd jednośladu dla osoby starszej. Znalezienie takiego roweru, który będzie idealnie pasował do stylu i upodobań właściciela nie powinno być problemem. Zarówno damskie, jak i męskie rowery dla seniorów często utrzymane są w stonowanych barwach, dzięki czemu przypadną do gustu osobom, które nie lubią zwracać na siebie uwagi. Z powodzeniem można znaleźć rower o bardzo klasycznym wyglądzie, który będzie dobrze komponował się z niezbyt sportowym strojem. Atutem rowerów dla osób starszych mogą okazać się także bagażniki czy wygodne koszyki, które sprawią, że jazda na rowerze zyska również praktyczny wymiar, umożliwiając na przykład wygodne zrobienie zakupów. Dzięki dodatkowym możliwościom znacznie łatwiej zmotywować się do codziennej aktywności!
Przegląd rowerowych modeli dla seniorów


Znalezienie odpowiedniego roweru dla seniora wcale nie musi być trudne. Znacznie trudniejsze może okazać się podjęcie ostatecznej decyzji, bo wybór jest naprawdę duży!

Dla osób, które łatwo się męczą lub nie do końca wierzą w swoje możliwości, dobrym wyborem będzie rower elektryczny, na przykład Cube czy Merida. Mimo tego, że tego typu rowery rzadko wyglądają klasycznie i mogą nieco odstraszać seniorów swoim nowoczesnym wyglądem, idealnie sprawdzą się dla osoby w podeszłym wieku. Skorzystanie ze wspomagania może znacznie ułatwić wyprawę lub wesprzeć rowerzystę w razie ewentualnych problemów z dotarciem do wyznaczonego celu. Rower elektryczny dla seniora zagwarantuje mu komfort psychiczny i poprawi pewność siebie – nie będzie musiał obawiać się, czy zaplanowana trasa nie jest zbyt ambitna. Nawet, jeśli rowerzysta decyduje się na jazdę po dłuższej przerwie, nie musi martwić się o swoją kondycję. Napęd elektryczny pozwala na odpowiednie dozowanie sobie wysiłku, co jest bardzo ważne przy problemach z sercem czy oddychaniem. Elektryk pozwala na swobodne złapanie oddechu bez konieczności zatrzymywania się. Dzięki temu każda przejażdżka staje się znacznie przyjemniejsza!

Damskie i męskie rowery dla seniorów coraz częściej można spotkać także w wersji trójkołowej. Taki typ roweru znacznie ułatwia zachowywanie równowagi. Podobno nigdy nie zapomina się, jak jeździć na rowerze, jednak wieloletnia przerwa może budzić obawy. Rower trójkołowy jest więc doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nie jeździł na rowerze od wielu lat i nieco obawia się, czy nadal pamięta, jak uprawiać ten sport. Trzy koła sprawiają również, że nie trzeba każdorazowo zsiadać z roweru, na przykład przed przejazdem przez drogę czy na światłach. Rowerem trójkołowym szczególnie powinny zainteresować się także te osoby, które bez problemu poruszają się na kółkach, ale mają problemy z wsiadaniem czy zsiadaniem z roweru. Budowa roweru pozwala wygodnie siedzieć na siodełku nawet podczas niespodziewanych postojów, na przykład kiedy trzeba zatrzymać się przed przejazdem przez drogę.
Wiele modeli odpowiednich dla osób starszych można znaleźć wśród rowerów miejskich. Ich klasyczny wygląd sprawia, że spodobają się także osobom o stonowanym guście. Obniżona rama spowoduje, że rowerzysta uniknie konieczności wysokiego podnoszenia nogi podczas wsiadania. Dodatkowo, wśród rowerów miejskich można znaleźć modele znacznie bardziej przystępne cenowo niż rowery elektryczne czy trójkołowe. Dzięki temu senior może zainwestować w nowy rower, by przekonać się, czy rzeczywiście będzie z niego korzystać.


Niezbędne dodatki do jazdy na rowerze dla osób starszych


Z rowerami dla seniorów często kojarzą się wygodne koszyczki montowane na kierownicy. Tego rodzaju gadżet umożliwia swobodne przewiezienie zakupów zrobionych podczas przejażdżki. Warto jednak zwrócić uwagę także na rowerowe dodatki, które są podczas jazdy całkowicie niezbędne. Powinni o nich pamiętać nie tylko seniorzy.

Każdy rowerzysta, niezależnie od wieku, musi zadbać o swoją widoczność. Niezbędne będzie więc przednie i tylne oświetlenie, z którego warto korzystać nie tylko w nocy, ale również w pochmurne dni. Dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów są także odblaski, które można na stałe przymontować do roweru. Świetnie sprawdzą się również odblaski na odzieży – buty, kurtka czy bluza z odblaskowymi elementami. Można również rozważyć korzystanie z odblaskowej kamizelki, która znacznie poprawia widoczność osoby jadącej na rowerze.

W podstawowym wyposażeniu każdego rowerzysty powinien znaleźć się odpowiednio dobrany i atestowany kask. Szeroki wybór kasków dostępnych na rynku sprawia, że nawet osoba w podeszłym wieku znajdzie wśród nich coś dla siebie. Kaski występują nie tylko w sportowych odsłonach – często mogą prezentować się także bardziej klasycznie lub nawet elegancko. Na sklepowych półkach można spotkać kaski w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, co dodatkowo sprawia, że każdy rowerzysta może wybrać coś w swoim guście. Ulubiony kolor może zmotywować do noszenia kasku nawet takiego rowerzystę, który uparcie twierdzi, że całe życie doskonale radził sobie bez tego rodzaju gadżetu.

Nie da się ukryć, że kości i stawy seniorów są nieco bardziej kruche niż w przypadku młodych osób. Właśnie dlatego zasługują na szczególną ochronę, na przykład w postaci ochraniaczy. W razie upadku, ochraniacze mogą osłonić delikatne kolana czy łokcie. Wygodne rękawiczki rowerowe też mogą pełnić dodatkowo funkcję ochraniacza, zabezpieczając dłonie przed ewentualnym otarciem.
Kompletowanie podstawowej „wyprawki” dla rowerzysty może wydawać się nieco skomplikowane. Warto jednak pamiętać, że jazda na rowerze w podeszłym wieku ma służyć przede wszystkim zdrowiu, a trudno osiągnąć ten cel bez odpowiedniego, nastawionego na komfort i bezpieczeństwo przygotowania.


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550