+Dodaj ogłoszenie

Rower elektryczny – jak działa?

Rower elektryczny – jak działa?

Rower elektryczny – jak działa?

Rowery elektryczne, choć coraz bardziej popularne, dla wielu z nas nadal pozostają tajemnicze. Gdzie jest miejsce na elektrykę w pojeździe, który z zasady napędzany jest siłą ludzkich mięśni? Czy na rowerze elektrycznym w ogóle nie trzeba pedałować? Czy rower elektryczny trzeba podłączać do ładowarki? To tylko niektóre pytania, które chodzą po głowach entuzjastów dwóch kółek. Pora odkryć tę tajemnicę: jak działa rower elektryczny?


Odpalamy!

Rower elektryczny na pierwszy rzut oka nie różni się za bardzo od klasycznej wersji jednośladu. Niewielką, choć istotną dla użytkownika różnicę stanowi silnik, który wspomaga rowerzystę w czasie jazdy. W większości popularnych dziś modeli silnika nie trzeba specjalnie aktywować – uruchamia się automatycznie po rozpoczęciu jazdy. Podobnie po jej zakończeniu - rower zatrzymuje się po wciśnięciu hamulca lub zaprzestaniu pedałowania, a silnik automatycznie przestaje pracować. Zwykle istnieje także możliwość wyłączenia silnika na czas jazdy, tak, aby nie korzystać ze wspomagania, na przykład podczas treningu. Sterowanie silnikiem najczęściej odbywa się z poziomu kierownicy, choć zdarza się, że należy wyłączyć silnik pstryczkiem umieszczonym przy samym mechanizmie.

Pedałowanie na rowerze elektrycznym

Łatwo wyobrazić sobie, że rower elektryczny pracuje podobnie do skutera – po załączeniu silnika, miałby dowieźć swojego pasażera na miejsce bez jego ingerencji. Tymczasem rzeczywista zasada działania roweru elektrycznego jest nieco inna. Silnik wspomaga jazdę, dopasowując się do siły włożonej przez rowerzystę. Przy intensywnym pedałowaniu silnik także dodaje więcej mocy, by rower nabrał odpowiedniego rozpędu. Analogicznie, kiedy rowerzysta pedałuje delikatnie, silnik także generuje niewielką moc, tak, aby nadać pojazdowi spacerowe tempo. Niektóre modele pozwalają rowerzyście zdecydować, jaki poziom wspomagania wybiera. Dzięki temu kierowca jednośladu ma szansę jechać z odpowiednią prędkością, niezależnie od swoich możliwości kondycyjnych.


Szybki jak rower elektryczny

Rower elektryczny pozwala się rozpędzić nawet osobom, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z wysiłkiem fizycznym. Standardowo wspomaganie generowane przez silnik pomaga rozwinąć prędkość ok. 25 km/h. Można spotkać także rowery elektryczne poruszające się znacznie szybciej, nawet do 45 km/h. Należy jednak wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi ruchu drogowego takie jednoślady nie są dopuszczone do poruszania się na drogach publicznych. Właśnie dlatego producenci często nakładają na swoje pojazdy odpowiednie ograniczenia prędkości.

Ładowanie – jak to się robi?

Ładowanie roweru elektrycznego nie jest zbyt skomplikowane. W praktyce nie różni się za bardzo od ładowania telefonu czy komputera. Wystarczy podłączyć ładowarkę do akumulatora i do gniazdka sieciowego. Zwykle do pełnego naładowania potrzeba kilku godzin. Niektóre modele pozwalają na wyjęcie akumulatora na czas ładowania. To wygodne rozwiązanie, jeśli brakuje odpowiedniego miejsca, by wygodnie ustawić rower w pobliżu gniazdka.


W zależności od wybranego modelu, można spotkać się także z silnikiem regeneracyjnym. Oznacza to, że podczas pedałowania silnik składuje część energii wytworzonej dzięki wysiłkowi, co w praktyce może wydłużyć czas jazdy.


Długie podróże na rowerze elektrycznym

Ograniczenia stwarzane przez określony czas działania akumulatora w rowerze elektrycznym mogą sprawiać, że użytkowanie takiego jednośladu wyda się niezbyt praktyczne. Jeszcze przed zakupem jednośladu warto zorientować się, jaka jest wydajność baterii w konkretnym modelu. Zasięg rowerów elektrycznych wynosi od 30 do 160 km. Na długość jazdy wpływa wiele czynników: warunki atmosferyczne, rodzaj terenu, tryb zasilania czy obciążenie. Warto jednak pamiętać, że nawet po wyczerpaniu akumulatora można kontynuować jazdę. Tyle tylko, że od tego momentu będzie odbywać się bez elektrycznego wspomagania.

Warto czy nie warto?

Dokładne zapoznanie się z zasadami działania roweru elektrycznego znacznie ułatwia decyzję o ewentualnym zakupie. Aby odkryć, czy rower elektryczny jest rozwiązaniem dla nas, warto skonfrontować wszystkie jego wady i zalety z własnymi oczekiwaniami.


Biuro obsługi klienta

Masz problem z funkcjonowaniem serwisu? Odezwij się do nas. Pomożemy!
574 140 550